Uhorky

Okurky
Uhorky radíme spolu s tekvicami k plodovej tekvicovitej zelenine. Blízke sú aj melónu, s ktorým zdieľajú charakteristickú arómu. Predtým boli uhorky občas horké a ťažko stráviteľné. Moderné odrody sú šľachtené tak, aby sa ich charakteristická horkosť úplne potlačila. Šalátové odrody navyše majú veľmi tenkú šupku, takže sa ani nemusia lúpať a je v nich potlačená aj tvorba semien v strede. Úplne vyzreté uhorky sú oproti nezrelým uhorkám zreteľne sladké. 
Okurky

Vedeli ste, že...?

✔ Aróma uhoriek sa rozvinie podobne ako pri cesnaku až v momente, keď sa narušia ich bunky. Stará čínska technika tento fakt využíva, uhorky sa pred konzumáciou „naklepú“, čím sa ich chuť a vôňa zosilnia.

✔ Predtým sa uhorky nasoľovali pre horkosť. Dnes to robíme skôr na vylepšenie chuti, zosilnenie farby a odobratie časti vody, ktorú soľ vytiahne.

✔ Ak nechcete uhorky kvasiť alebo zavárať, stačí ich nakrájať na tenké plátky a naložiť do kyslého nálevu, v ktorom sa veľmi rýchlo ochutia a zmäknú.

Nákup a skladovanie

Sezónne uhorky sú k dispozícii v lete a na prelome jesene. Uhorky z modernej skleníkovej produkcie sú dostupné celoročne.

Uhorky sa dajú celkom dobre vyberať podľa vzhľadu. Mali by byť tvrdé, nepotlčené a nepoškodené. Menšie uhorky mávajú menej vyvinuté semená, vyzretejšie uhorky sú zasa o niečo sladšie.

Uhorky vydržia v chladničke v uzatvorenej zeleninovej poličke alebo vo vrecúšku niekoľko dní. Pozor však na prílišnú vlhkosť alebo mráz, oboje môže uhorky poškodiť.

Príprava

Pred použitím uhorky vždy dobre umyte, a ak je to potrebné, tak aj očistite kefkou na zeleninu. Lúpanie závisí od odrody a spôsobu ďalšej úpravy. Olúpané uhorky sú, samozrejme, jemnejšie, šupka však zasa zvýrazní chrumkavosť.

Ak chcete uhorky zbaviť stredu so semienkami, rozrežte ich pozdĺžne na polovice a potom na štvrtiny, z ktorých už stred ľahko vyrežete.
Ďalšia inšpirácia

Inšpirujte sa
Zelenina

Viac
Recepty

Objaviť