Chobotnica obyčajná

Chobotnice obecná
Chobotnica obyčajná, nazývaná aj pobrežná (Octopus vulgaris, angl. octopus), sa vyskytuje v Stredozemnom mori a vo východných častiach Atlantického oceánu od plytčín až do 100 m hĺbok. Viac jej vyhovuje kamenisté dno, pretože cez deň sa skrýva v nedostupných malých škárach medzi kameňmi, kam sa vďaka absencii chrupavkovitých častí ľahko pretiahne. Obratné, plaché a samotársky žijúce dravce lovia v noci a konzumujú kraby a ďalšie morské živočíchy aj s panciermi a ulitami. Hlavonožce (Cephalopoda), medzi ktoré chobotnice patria, sa v zoologickom kmeni mäkkýšov (Mollusca) radia na najvyššiu priečku vyspelosti. Slúži im dobre vyvinutý zrak aj vyspelý mozog. Veľa výskumov preukázalo predovšetkým pri chobotniciach prekvapivú inteligenciu a schopnosť sa učiť, ktorá im pomáha okrem iného pri love a maskovaní úkrytu.
Chobotnice obecná

Chobotnica obyčajná

Octopus vulgaris

Sezónnosť: nie
Pôvod: Stredovýchodný Atlantik
Metóda lovu/chovu: vezence (pasce) a lapadlá
Veľkosť: 0,25 – 5 kg / ks
Tučnosť: nízka

Znaky

Príroda vybavila chobotnice zavalitým mäkkým telom pokrytým jemnou kožou a ôsmimi (latinský názov „octopus“ pochádza zo slova „octo“ = osem) rovnako dlhými ramenami, ktoré v prípade zranenia znovu dorastú. Chápadlá s dĺžkou až 1 m sú vybavené dvoma radmi prísaviek – slúžia na pohyb, uchopovanie a vďaka chemoreceptorom aj na očuchávanie potravy. Chobotnice majú výrazné oči podobné ako stavovce, v ústnom otvore niekoľko radov zubov a drsný chrupavkovitý jazyk. 

Využitie

Na jedálnom lístku sa najčastejšie ocitajú chobotnice dovážané zo Stredomoria. Predávajú sa spravidla mrazené, rozmrazené, prípadne zmrazené po predvarení. METRO ponúka tiež čerstvé chobotnice – tie je nutné okamžite spotrebovať. Netučné tuhšie mäso s výraznou vôňou sa naklepáva tĺčikom, aby zmäklo. Menšie exempláre sú mäkšie a majú jemnejšiu chuť. V surovom stave sa mäso chobotníc používa do sushi, možno ho naložiť do sladkokyslého nálevu, k najčastejším tepelným úpravám patria varenie, smaženie, pečenie, grilovanie a dusenie. Varenie trvá 1 – 1,5 hodiny podľa veľkosti a vyžaduje pozornosť – prevarená chobotnica totiž paradoxne stuhne. Pred grilovaním sa vyplatí ju povariť a po naložení do marinády len sprudka ogrilovať.
Ďalšia inšpirácia

Inšpirujte sa
Ryby a morské plody

Viac
Recepty

Viac