Nákup a skladovanie
Sezónne paradajky si užívame celé leto do začiatku jesene. Celoročne sú potom dostupné moderné skleníkové paradajky, ktorých kvalita sa líši podľa ceny, krajiny pôvodu aj odrody.
Pri nákupe vyberajte podľa vône a farby, ktorá by mala zodpovedať danej odrode. Paradajky by mali byť primerane mäkké a nepotlčené.
Paradajky môžete bez problémov skladovať pri izbovej teplote alebo v špajze, v ktorej ešte postupne dozrievajú. Tradične sa uvádza, že sú citlivé na poškodenie chladom a neodporúča sa ich skladovanie v chladničke. Bežným celoročným paradajkám tým príliš neuškodíte, a navyše im tým môžete predĺžiť trvanlivosť.
Príprava
Po očistení z paradajok odstraňujeme stopku a časť paradajky okolo stopky. Šupka obsahuje nezanedbateľnú časť arómy paradajok, preto ju olúpeme len vzhľadom na ďalšie použitie.
To isté platí aj o odstraňovaní semienok, ktoré sú obalené v gélovom prostriedku. Ten je bohatý na kyseliny a tvorí veľkú časť chute paradajky. V dužine je potom najviac uložených cukrov a aminokyselín.
Na paradajky si vždy pripravte veľmi ostrý nôž a pri ich krájaní buďte veľmi opatrní, aby vám nôž neskĺzol. Ak chcete nakrájať viac čerešňových paradajok jedným ťahom, pritlačte ich plochou otvorenou dlaňou podobne ako pri filetovaní.