zeler

Celer
Záľuba v buľvovom zeleri je jedným z unikátov slovenskej kuchyne. Buľvový zeler je veľký, nie veľmi vzhľadný a popri stonkovom zeleri pôsobí ako hromotĺk. Patrí však do rovnakej rodiny a v niektorých ohľadoch stonkový zeler ďaleko prekoná.
Celer

Vedeli ste, že...?

✔ V chladných mesiacoch môžete pracovať so skladovým zelerom, v ktorom sa dajú ľahko prebudiť aj hutnejšie karamelizované chute z pečenia. Buľvu treba dôkladne očistiť a orezať hlavne na strane s korienkami.

✔ Zeler je najlepší, keď ho potriete tukom a silno osolíte. V prvej časti pečenia ho upečiete domäkka v alobale (pri 180 °C), potom ho rozbaľte a pri stálom potieraní ho krátko zapečte dozlatista (pri 230 °C).

✔ Do základu sa dávajú buď kocky, alebo zeler strúhaný, ktorý uvoľní chuť rýchlejšie. Takisto sa zeler necháva, buď neopečený, alebo opečený dozlatista, keď má silnejšiu chuť a výraznejšiu farbu.

Nákup a skladovanie

V priebehu roka si môžete prakticky kedykoľvek kúpiť zeler skladový. Predáva sa bez vňate a má osekané korene v spodnej časti. V lete a na začiatku jesene je dostupný aj zeler sezónny. Predáva sa s vňaťou a často aj v menších veľkostiach. Sezónny zeler je jemnejší, dužina je panensky biela a má výraznejšiu vôňu.

Pri nákupe vyberajte buľvy, ktoré na svoj objem pôsobia ťažko. Zeler by nemal byť vyschnutý ani nahnitý. Vyberajte buľvy s čo najkratšími korienkami, aby sa vám zeler ľahko čistil.

Ak je zeler s vňaťou, vyberajte vňať krásne zelenú, čerstvú a bez škvŕn. Nevhodne skladovaný a poškodený zeler v sebe môže nahromadiť škodlivé látky. Vňať ihneď po nákupe odkrojte a skladujte zvlášť. Ponechanie vňate alebo korienkov skracuje zeleru životnosť.

Príprava

Pri spracovaní sa zamerajte hlavne na časť s korienkami, v ktorej sa často zachytáva hlina. Korienky treba nemilosrdne vykrojiť a zeler v ich mieste olúpať tak hlboko, kým neodhalíte čistú dužinu. Na strane s vňaťou stačí zeler len zrezať, na zvyšku povrchu si už poradíte so škrabkou.

Dužina zeleru po nakrojení na vzduchu hnedne a vysychá. Ak ho chcete spracovať dlhšie vopred, môžete ho ochrániť ponorením do vody s trochou citrónovej šťavy (alebo štipkou vitamínu C).

Zelerovú vňať aj s listami môžete ihneď spracovať do vývaru. Listy môžete aj usušiť a stonky zasa nakrájať a zmraziť ako základ na polievku.
Ďalšia inšpirácia

Inšpirujte sa
Zelenina

Viac
Recepty

Objaviť