Limetky

Limetky
Aromatické limetky sú citlivé na chlad, a preto sa im najlepšie darí v polotropickom, subtropickom a tropickom podnebí. Medzi významných producentov patria Mexiko, Brazília, Srí Lanka, Florida, Karibik a južná Afrika. V porovnaní s citrónmi neobsahujú limetky toľko vitamínu C, majú však výraznejšiu vôňu a kyslejšiu chuť, a vďaka tomu nachádzajú široké kulinárske využitie. V predajniach METRO môžete vyberať z mnohých rozličných druhov limetiek od preverených dodávateľov. Samozrejmosťou sú praktické balenia v rôznych veľkostiach, ktoré uspokoja rozmanité podnikateľské potreby.

VIAC O LIMETKÁCH

Mexické limetky

Mexická limeta patrí vo svojej rodine k najznámejším – veľmi často býva označovaná ako „pravá limeta“. Rastie na stromoch, ktoré neznášajú chlad. Jej malé žlté plody sú vysoko aromatické, veľmi kyslé a obsahujú značné množstvo jadier. Šťavu z mexických limetiek je možné pridávať do koláčov, ovocných punčov, šalátov a marinád.

Perzské limetky

Hlavnou prednosťou šťavnatých plodov, ktorým sa hovorí aj tahitské limety, je absencia jadier. Pôvod tejto odrody nie je známy, predpokladá sa, že ide o kríženca mexickej limety a citrónu. Stredne veľké citrusy s hladkou zelenou kôrou nebývajú chemicky ošetrené a v porovnaní s citrónmi obsahujú takmer dvakrát toľko šťavy.

Kaffirové limetky

Táto odroda aromatickej limety sa kultivuje v juhovýchodnej Ázii, v Afrike a Strednej Amerike. Listy a natenko nastrúhaná vonkajšia kôra slúžia ako korenie, a to predovšetkým v pokrmoch thajskej kuchyne – polievkach, šalátoch, karí a niektorých vyprážaných jedlách. Šťava z kaffirových limetiek sa príliš nevyužíva, pretože má veľmi silnú arómu.

Garancia kvality

Všetok sortiment limetiek prechádza prísnou kontrolou, ktorá začína starostlivým výberom producenta či dodávateľa. Kvalita všetkých ponúkaných druhov je dôkladne kontrolovaná na platforme Hortim v Brne. Každej dodávke nového tovaru venujú pracovníci METRO maximálnu pozornosť. V prvom rade sa zameriavajú na dodržanie teplotného reťazca počas prepravy a tiež na stav obalov a etikiet. Ďalším krokom je kontrola parametrov jednotlivých kusov ovocia – veľkosti plodu, teploty na povrchu či vo vnútri a tiež prítomnosti plesní a škodcov. U limetiek sa okrem iného zisťuje množstvo šťavy. Najprv sa zváži celý plod a po odšťavení aj čerstvo získaná šťava, od ktorej hodnoty sa odpočíta hmotnosť téglika. Váha plodu sa potom vydelí hmotnosťou šťavy a takto získaný pomer sa porovná s predpísanou normou. Pokiaľ čísla zodpovedajú, je starostlivo skontrolované ovocie bez akýchkoľvek vád distribuované do jednotlivých predajní.
Ďalšia inšpirácia

Inšpirujte sa
Ovocie

Viac
Recepty

Objaviť