Nákup a skladovanie
Pri nákupe sa vyhnite zemiakom, ktoré sú zelenkasté, naklíčené alebo nahnité. Skladujte ich v tme a ideálne pri teplote okolo 4 až 6 °C. Zemiaky uložené na svetle zelenajú a zvyšuje sa v nich obsah jedovatého solanínu. Podobne je to v zemiakoch uložených v teple, na ktorých sa vytvoria klíčky.
Zemiaky, ktoré sú uložené dlhší čas pri teplote pod 7 °C, majú tendenciu vytvárať jednoduché cukry, čím zosladnú. Nemusí to nutne prekážať, ale napr. pri smažení potom rýchlejšie hnednú. Sladkasté zemiaky môžete napraviť tým, že ich vyberiete zo zimy a necháte pár dní odležať pri vyššej teplote (10 až 15 °C).
Občas v zemiakoch po olúpaní narazíte na sivé alebo tmavšie škvrny v dužine. Tie sú síce nepekné, ale zdravotne škodlivé nie sú. Škvrny vznikajú pri transporte a skladovaní zemiakov a môžu byť maximálne mierne horkasté.
Príprava
Zemiaky zo všetkého najskôr poriadne umyte a vydrhnite. Ak chcete použiť zemiaky aj so šupkou, použite kefku. Na lúpanie je najlepšia škrabka s otočnou reznou hranou. Šupku môžete nechať pri zemiakoch skorých aj pri pekných neskorých zemiakoch.
Zemiaky nikdy nelúpte dlhší čas dopredu, pretože na vzduchu postupne zhnednú. Rýchlosť hnednutia sa líši podľa odrody aj podľa obsahu antioxidantov (o. i. vitamínu C) v zemiakoch, ktoré dokážu hnednutie spomaliť.