Lahôdka s tradíciou
História maďarskej salámy sa začala písať v roku 1883 v Szegede, kde sa miestny údenár Márk Pick rozhodol vyrobiť pikantnú salámu podľa talianskeho vzoru. Jeho podoba sa aj napriek prvotnému úspechu formovala niekoľko desaťročí, keď sa menili výrobné postupy aj použité ingrediencie. Zrenie prebiehalo pôvodne iba od októbra do marca, keď bolo možné optimálne regulovať teplotu počas zrenia. Odtiaľ pochádza aj maďarský názov slávnej delikatesy – Téliszalami, čiže zimná saláma.
Ako sa vyrába
Za jedinečnou chuťou maďarskej salámy stojí v prvom rade mäso zo špeciálneho plemena Mangalica. Ošípané s dlhou srsťou žijú vo voľných chovoch a ich mäso je veľmi chutné a optimálne prerastené tukom. Počas výroby sa spracováva ručne pomocou špeciálnych nožov a dochucuje zmesou korenia podľa tajnej receptúry. Šišky sa potom zaúdia a nechajú sa tri mesiace zrieť v špeciálnych komorách, kde sa vytvorí na ich povrchu obal z niekoľkých druhov ušľachtilých plesní.
Originál je len jeden
Pravú maďarskú salámu dodnes vyrába spoločnosť Pick, ktorá nesie meno svojho zakladateľa. Unikátna receptúra a tradičný postup pri výrobe sú zárukou tej najlepšej kvality a chuti. Najväčším konkurentom je budapeštianska firma Herz a jej Csemege szalámi (lahôdková saláma). Okrem toho existuje v Maďarsku veľa ďalších variantov, ktoré sa originálom inšpirujú. K najznámejším patrí papriková saláma (paprikás szalámi).