ČIERNA REĎKEV

Černá ředkev
Čierna reďkev je vnútri rovnako biela a chrumkavá ako reďkovka, a preto sa jej často hovorí „reďkovka na zimu“. Je sladká, ale zároveň ostrá, skoro až ako chren. Dá sa veľmi dobre skladovať – aj vďaka svojej silnej, tmavej a zvrásnenej šupke – a tak je to ideálna zelenina na jesenné a zimné mesiace.
Černá ředkev

Vedeli ste, že...?

✔ S výraznou ostrosťou reďkvi sa môžeme vyrovnať tak, že ju nakrájame na veľmi tenké plátky a v jedle z nej použijeme len minimum. Takto upravená reďkev je chrumkavá a len trochu ostrá, a s prehľadom ju zapojíme do akéhokoľvek šalátu alebo sendviča.

✔ Ak vám bude chuť reďkvi aj tak príliš silná, môžete ju ešte pred nakrájaním na plátky nasoliť a nechať v sitku odkvapkať. Bude chuťovo o niečo jemnejšia.

✔ Reďkev tiež možno opiecť. K sladkastej chuti sa tak pridá aj výrazná chuť umami (jedna zo základných chutí, v slovenčine sa označuje ako „chutná“ či „delikátna“).

Nákup a skladovanie

Kupujte vždy skôr menšie pevné buľvy (bývajú menej drevnaté) a vyberajte také, ktoré nemajú žiadne hlboké praskliny (budú sa vám lepšie spracovávať). Reďkvi občas nevhodnými podmienkami pri pestovaní zhorknú, preto si pred väčším nákupom vopred overte zdroj.

Doma reďkev skladujte v chladničke v priehradke na zeleninu. Vydrží tam bez problémov ako iná koreňová zelenina. Ak na reďkvi nájdete zvyšky zelených stoniek, tak ich vždy odstráňte, skracujú totiž jej trvanlivosť.

Príprava

Reďkvi stačí pred použitím poriadne vyškrabať pod tečúcou vodou a odkrojiť korienok a časť, kde nadväzuje vňať. Čiernu reďkev veľmi ľahko olúpete škrabkou. Menšie kusy, ktoré budete neskôr krájať na tenké plátky, lúpať ani nemusíte.

Krájanie prispôsobte zamýšľanému jedlu. Väčšie kocky a hranolčeky odolajú dlhšej tepelnej úprave. Tenké plátky a rezančeky sú zasa vhodné na použitie do šalátov, kde reďkev pri kontakte so zálievkou a soľou zmäkne.
Ďalšia inšpirácia

Inšpirujte sa
Zelenina

Viac
Recepty

Objaviť