SÉPIA LEKÁRSKA

Sépie obecná
Sépia lekárska (Sepia officinalis, angl. cuttlefish) má mäkšie mäso než chobotnica. Najčastejšie sa vyskytuje v Stredozemnom mori a vo východných vodách Atlantického oceánu od Maroka po Nórsko. Väčšinu života strávi na morskom dne, kde sa zahrabaná do piesku maskuje. V ohrození vypúšťa hustú atramentovú farbu, za ktorej clonou útočníkovi unikne. Hlavonožce (Cephalopoda) sa v zoologickom kmeni mäkkýšov (Mollusca) radia na najvyššiu priečku vyspelosti. Majú dobre vyvinutý zrak aj vyspelý mozog chránený chrupavkovitou schránkou. Tieto obratné dravce s tvrdými zobákovitými čeľusťami konzumujú kraby a ďalšie morské živočíchy aj s panciermi a lastúrami. 
Sépie obecná

Sépia lekárska

Sepia officinalis

Sezónnosť: nie
Pôvod: Severovýchodný Atlantik
Metóda lovu/chovu: vlečné siete
Veľkosť: 0,1 – 1,5 kg/ks
Tučnosť: nízka


Znaky

Desaťramenatce, ku ktorým sépie patria, majú okrem ôsmich kratších aj dve výrazne dlhšie chápadlá so štyrmi radmi prísaviek. Bývajú stočené, ale rýchlo sa rozvinú v prípade, že sa objaví korisť. Napriek tomu, že sa sépie rovnako ako ostatné hlavonožce radia medzi mäkkýše, pod chrbtom majú vápnitý útvar nazvaný sépiová kosť. Sploštené oválne, na chrbte tmavo pruhované telo sa na bokoch mení na tenký plutvový lem. Brucho je svetlé. Dorastajú maximálne do 65 cm vrátane chápadiel.

Využitie

Čím menšia sépia, tým krehkejšie má mäso. Väčšie exempláre sa rovnako ako chobotnice naklepávajú. Možno ich grilovať a smažiť (tu je potrebná rýchla úprava pri vysokej teplote, aby mäso nestvrdlo) alebo aj dusiť a plnené piecť v rúre. Konzumuje sa mäso z plášťa, ramien a chápadiel, z hlavy možno pripraviť šaláty a exotické pokrmy z viacerých druhov rýb či morských plodov. Atrament je obľúbeným potravinárskym farbivom (využívaným napríklad pri cestovinách) s pozoruhodnou chuťou a schopnosťou zahustiť omáčky či polievky.
Ďalšia inšpirácia

Inšpirujte sa
Ryby a morské plody

Viac
Recepty

Viac