Znaky
Pražma zlatá vzhľadom zodpovedá rybám z čeľade pražmovitých zubaticovitých, ktoré majú oválne, vysoké a ploché telo a veľkú hlavu so strmým čelom. V malej, nízko položenej tlame s výraznými „perami“ sa skrývajú silné zuby, vďaka ktorým ryba dokáže odlúpnuť zo skál kôrovce a rozlúsknuť ich škrupiny. Okrem nich sa živí malými rybami a vodnými rastlinami. Ryby dorastajú do dĺžky 70 cm s hmotnosťou až 5 kg, väčšina exemplárov však nepresiahne 35 cm.
Pražmu zlatú zdobí typický zlatý pásik ťahajúci sa od čela k očiam a zlaté prúžky na povrchu žiabier, preto ju tiež nazývajú doráda (zo španielskeho slova dorado – pozlátený). Tieto znaky však po zabití ryby rýchlo vyblednú.
Využitie
Jemné mäso s vynikajúcou chuťou obsahuje pomerne málo kostí a tuku, zato je bohaté na bielkoviny. Príprava je rýchla a ľahká, treba však počítať s menšou pevnosťou mäsa a pri varení či príprave v pare používať nízku teplotu. Pražma sa najčastejšie smaží, griluje alebo pečie v kruste so zmesou morskej soli, bielkov a korenia, čo sú spoľahlivé postupy, pri ktorých sa mäso nerozpadne. Aby sa pri grilovaní neprichytila na rošt, je vhodné použiť špeciálnu grilovaciu mriežku alebo rybu s ďalšími ingredienciami zabaliť do alobalu. Pred pečením vcelku sa odporúča naplniť brušnú dutinu čerstvými bylinkami, citrónom alebo cesnakom.
Väčšie kusy sa hodia na filetovanie. Filety sa rýchlo opražia najprv stranou s kožou na olivovom oleji. Po krátkej chvíli treba panvicu sňať zo zdroja tepla, a hneď ako zboku začnú unikať bielkoviny, rybu rýchlo opiecť z druhej strany. Vďaka tomu mäso zostane vnútri priehľadné a šťavnaté.