Mrkva

Mrkva je základná koreňová zelenina, bez ktorej sa v kuchyni nezaobídete. Mrkva je sladká a krehká, je zafarbená do žlta podľa obsahu karotenoidov. Stred pri neskorších odrodách mrkvy obsahuje zväzky, ktoré v mrkve vedú živiny, je menej chuťovo výrazný a pri starších mrkvách môže byť aj vláknitý. Mrkva okolo zväzku vyniká sladkou a výraznou chuťou. Pri moderných odrodách mrkvy je však ten rozdiel natoľko malý, že ho takmer nespoznáte. 

vedeli ste, že...?

✔ Pôvodná odroda mrkvy bola fialová, z ktorej sa v priebehu evolúcie vyvinuli rôzne farebné variácie, ako oranžová, žltá, biela či čierna. V METRO si môžete zakúpiť mrkvu fialovú, oranžovú, žltú alebo mix farebných odrôd mrkvy, vrátane baby verzie v oranžovej alebo farebnej kombinácii.

✔ Varená mrkva je nutrične hodnotnejšia ako surová, pretože tepelné spracovanie zvyšuje dostupnosť betakaroténu, ktorý telo lepšie vstrebáva v porovnaní so surovou formou.

✔ Fialová mrkva obsahuje antokyány, ktoré sú silnými antioxidantmi s významnými zdravotnými benefitmi.

✔ Biela mrkva je bohatá na vlákninu, avšak obsahuje menej antioxidantov v porovnaní s ostatnými farebnými variantami.
✔ Kľúčom k výraznejšej chuti mrkvy je pomalá karamelizácia, ktorú dosiahnete klasickým pečením v rúre alebo pomalým opekaním priamo na sporáku.

✔ Veľmi chutnou úpravou je glazovanie. Pri glazovaní mrkva pekne zmäkne, a zároveň si uchová tvar. Je krásne naleštená, ochutená maslom a má výraznú chuť.

✔ Pyré z mrkvy nemusí znamenať len mdlú detskú výživu. Dá sa pripraviť a ochutiť takmer do ľubovoľnej podoby. Príprava pyré pritom nie je nijako zložitá.

Nákup a skladovanie

Bežnú skladovú mrkvu bez vňate, ktorá je v obchodoch v priebehu celého roka, nakupujte podľa vzhľadu. Vyberajte si mrkvu, ktorá je na svoj objem primerane ťažká. Nemala by byť scvrknutá, popraskaná ani napadnutá (škodcami alebo hnilobou). Na pohmat by mala byť vždy tvrdá.

V sezóne sa veľmi krehké a šťavnaté korene mrkvy predávajú vo zväzkoch aj s vňaťou. Tú však ihneď po nákupe odstráňte, pretože z mrkvy odčerpáva živiny a skracuje tak jej životnosť.

V chladničke mrkvu skladujte v zásuvke na zeleninu, kde vydrží veľa dní. Ak je nezakrytá a mierne sa scvrkne, môžete ju osviežiť namočením do studenej vody, z ktorej sa „napije“ a získa svoju tvrdosť späť.

Príprava

Pri príprave sa môžete rozhodnúť medzi lúpaním a ponechaním šupky. Ak je pre vás na prvom mieste chuť a ľahká príprava, mrkvu vždy olúpte. Šupka môže byť občas mierne horkastá, môže obsahovať nečistoty a po vydrhnutí môže tmavnúť. Zároveň predstavuje asi 10 až 15 % z hmotnosti mrkvy.

Mrkvu do vývaru a na pyré stačí nakrájať na väčšie dieliky. Ak chcete mrkvu podávať samostatne, hodia sa najlepšie šikmé plátky. Mrkvu do základu omáčok môžete nastrúhať alebo nakrájať na kocky. Mrkva je aj po nakrájaní dosť odolná a nemení farbu. Môžete si ju teda pripraviť aj s miernym predstihom.

Perfektne sa hodí do šalátov, džúsov, polievok, nátierok, môžeme ju pripraviť na pare, zapiecť, dusiť, prípadne ako spomínané pyré k mäsu alebo rybám, do placiek, fašírok ale i do sladkých pokrmov. Mrkva je výborná, keď sa pri príprave skombinuje s prepusteným maslom ghee.
Ďalšia inšpirácia

Inšpirujte sa
Zelenina

Viac
Recepty

Objaviť