Nákup a skladovanie
Bežnú skladovú mrkvu bez vňate, ktorá je v obchodoch v priebehu celého roka, nakupujte podľa vzhľadu. Vyberajte si mrkvu, ktorá je na svoj objem primerane ťažká. Nemala by byť scvrknutá, popraskaná ani napadnutá (škodcami alebo hnilobou). Na pohmat by mala byť vždy tvrdá.
V sezóne sa veľmi krehké a šťavnaté korene mrkvy predávajú vo zväzkoch aj s vňaťou. Tú však ihneď po nákupe odstráňte, pretože z mrkvy odčerpáva živiny a skracuje tak jej životnosť.
V chladničke mrkvu skladujte v zásuvke na zeleninu, kde vydrží veľa dní. Ak je nezakrytá a mierne sa scvrkne, môžete ju osviežiť namočením do studenej vody, z ktorej sa „napije“ a získa svoju tvrdosť späť.
Príprava
Pri príprave sa môžete rozhodnúť medzi lúpaním a ponechaním šupky. Ak je pre vás na prvom mieste chuť a ľahká príprava, mrkvu vždy olúpte. Šupka môže byť občas mierne horkastá, môže obsahovať nečistoty a po vydrhnutí môže tmavnúť. Zároveň predstavuje asi 10 až 15 % z hmotnosti mrkvy.
Mrkvu do vývaru a na pyré stačí nakrájať na väčšie dieliky. Ak chcete mrkvu podávať samostatne, hodia sa najlepšie šikmé plátky. Mrkvu do základu omáčok môžete nastrúhať alebo nakrájať na kocky. Mrkva je aj po nakrájaní dosť odolná a nemení farbu. Môžete si ju teda pripraviť aj s miernym predstihom.
Perfektne sa hodí do šalátov, džúsov, polievok, nátierok, môžeme ju pripraviť
na pare, zapiecť, dusiť, prípadne ako spomínané pyré k mäsu alebo rybám, do
placiek, fašírok ale i do sladkých pokrmov. Mrkva je výborná, keď sa pri príprave skombinuje
s prepusteným maslom ghee.