Slávka jedlá

Slávka jedlá
Slávky jedlé (Mytilus edulis, angl. mussel) sa vyskytujú vo všetkých moriach, preferujú poloslanú vodu na plytčinách v blízkosti ústí riek. Ešte v štádiu larvy sa prichytí ku kameňom, kolom, pilierom, skalám alebo škrupinkám väčších mušlí vlasovým vláknom z proteínu a železa. V plytkých vodách vytvárajú tzv. lavice – kolónie pozostávajúce z niekoľkotisíc druhov. Stredne veľká slávka prefiltruje za hodinu viac než 1 l vody, teda až 25 l vody denne. Pritom z vody žiabrami odoberá kyslík a miniatúrne časti potravy.

Prispôsobivosť týchto mäkkýšov (neprekáža im, ani keď sa pri odlive na čas ocitnú na suchu) a jednoduché rozmnožovanie ich priamo predurčuje na farmový chov prirodzenou cestou. Najviac farmovaných slávok pochádza z Číny, ďalšími producentmi sú krajiny Severnej Ameriky, v Európe najmä Španielsko, Taliansko, Francúzsko, Holandsko, Írsko, Nemecko a Dánsko.
Slávka jedlá

Slávka jedlá

Mytilus edulis

Sezónnosť: september – máj
Pôvod: Severovýchodný Atlantik
Metóda lovu/chovu: drapáky
Veľkosť: 43 – 80 ks/kg
Tučnosť: nízka

Znaky

Robustný lastúrnik má lesklú modročiernu schránku pripomínajúcu kvapku a oranžové mäso. Vnútorná strana mušle, zložená z dvoch častí, má perleťovú farbu, povrch je mierne ryhovaný. Dorastá do dĺžky 5 – 10 cm. 

Využitie

Slávky vynikajú morskou vôňou a jemnou, minerálne slanou chuťou. Ich pružné, pevné a netučné mäso s vysokým obsahom bielkovín, vitamínov a minerálnych látok ich predurčuje na množstvo kulinárskych úprav. Možno ich konzumovať surové, vtedy sú však mierne horké, preto sa spravidla podávajú varené. Pred prípravou sa musia niekoľkokrát starostlivo vypláchnuť v studenej vode, prípadne očistiť kefou. Varia sa živé. Ak je škrupinka zatvorená alebo mierne pootvorená a po dotyku prstom sa zavrie, je to známka života. Po uvarení sa znaky požívateľnosti obrátia: mušle musia byť doširoka otvorené, zatvorené sú mŕtve a patria spolu s rozbitými do odpadu. Tento bezpečnostný filter sa nesmie nikdy vynechať, konzumácia hoci jedinej mŕtvej mušle môže spôsobiť nevoľnosť, vracanie, hnačku a bolesť hlavy, čomu nezabráni ani skutočnosť, že mäso prešlo varom. Klasikou sú slávky varené bez škrupiniek vo vývare s bielym vínom a koreňovou zeleninou. Možno ich tiež piecť, gratinovať alebo pridať ako ingredienciu do polievok. Špecialitou zo škótskych Orknejí sú údené slávky. 
Ďalšia inšpirácia

Inšpirujte sa
Ryby a morské plody

Viac
Recepty

Viac