STOPKOVÝ ZELER

Řapíkatý celer
Stopkový zeler nie je na rozdiel od buľvového zeleru taký obľúbený. Môže za to jeho špecifická chuť a prítomnosť tuhších vlákien tesne pod povrchom. Jeho zvláštnu vôňu spôsobujú rovnaké aromatické zložky ako vo vlašskom orechu. Obsahuje aj tzv. terpény, ktoré mu dávajú ľahký nádych citrusov a borovíc. Túto svojráznu chuť veľa ľudí pri surovom zeleri nemá rado; iní zas oceňujú, že pokrmom dodáva chuťovú hĺbku a sladkosť. 
Řapíkatý celer

Vedeli ste, že...?

✔ Ak chcete pripraviť stopkový zeler pre niekoho, komu prekáža jeho výrazná chuť, vyskúšajte glazovanie. Pre stopkový zeler ide o ideálnu úpravu, ktorá z neho dostane najviac z chuti, a pritom zachová jeho chrumkavosť.

✔ Stopkový zeler dobre znáša aj veľmi dlhú tepelnú úpravu, ktorú vyžadujú hlavne tradičné recepty. Pri dlhom dusení (aspoň 45 minút) stopkový zeler aj jeho vlákna nádherne zmäknú a zvláčnejú.

✔ Očistené konce stoniek aj šupky z lúpania stopkového zeleru nemusia skončiť v koši. Očistené a nadrobno nasekané zvyšky môžete zmraziť spolu s ostatnou koreňovou zeleninou a výsledný mix potom použiť ako základ do polievky či vývaru.

Nákup a skladovanie

Na trhu narazíte na dva druhy stopkového zeleru – bielený a nebielený. Bielený je svetlejší, sladší a má o niečo jemnejšiu vôňu. Vďačí za to šľachteniu či pestovaniu bez prístupu svetla. Nebielený je, naopak, tmavší, o niečo tenší a silne aromatický a jeho stopky bývajú o niečo tuhšie a s výraznejšími vláknami.

Pri nákupe vyberajte očami. Stopkový zeler musí byť krehký a doslova napnutý. Určite nekupujte mäkký a povädnutý. Ak má hrdzavé a hnedé škvrny, značí to poškodenie a s tým súvisiacu tvorbu nežiaducich látok, ktoré môžu vyvolať alergickú reakciu.

Stopkový zeler skladujeme v chladničke, aj tak však vydrží len niekoľko dní. Po čase stráca krehkosť, osychá a na jeho povrchu sa začínajú objavovať škvrny. Ak je len mierne zvädnutý a inak bez poškodenia, môžete jeho krehkosť obnoviť ponorením do ľadovej vody.

Príprava

Prípravu stopkového zeleru začnite odkrojením spodnej časti, tým sa rozpadne na jednotlivé stopky. Tie treba dôkladne umyť, pretože bývajú znečistené od zeminy. Krehkej a najbelšej časti v strede, z ktorej vybiehajú listy, sa hovorí srdiečko.

Ak plánujete stopkový zeler použiť vo väčších kusoch, musíte najprv odstrániť jeho vlákna, ktoré sú tesne pod povrchom. Keď zeler na okraji alebo v polovici nalomíte, môžete vlákna opatrne vytrhnúť. Nie vždy to však ide úplne a časť vlákien v stopke často zostane.

Ak chcete mať istotu, môžete stopku na vonkajšej strane s vláknami olúpať škrabkou. Je to o niečo prácnejšie a s vláknami prídete aj o časť dužiny. Je to však najistejší spôsob. Jemné lístky a srdiečko nevyhadzujte – oboje využijete v šalátoch alebo ako ozdobu.
Ďalšia inšpirácia

Inšpirujte sa
Zelenina

Viac
Recepty

Objaviť