Hlávkový kel

Hlávková kapusta
Hlávkový kel má, rovnako ako každá hlúbovina, tuhý hlúb, z ktorého vybiehajú listy s tuhými rebrami uprostred. Vonkajšie listy sú tmavozelené, tuhé a často znečistené. Vnútri sa, naopak, skrývajú viac zvinuté vnútorné listy, ktoré sú svetlé a mäkké. Správne uvarený kel je chutný a mierne sladkastý, a môže tak byť skvelým základom celého radu bezmäsitých jedál. 
Hlávková kapusta

Vedeli ste, že...?

✔ Kel môžete blanšírovať po celých listoch alebo aj natrhaný na kusy, s ktorými sa o niečo lepšie pracuje. Po rýchlom schladení a osušení je kel pripravený.

✔ Karamelizovaný kel je vnútri ešte trochu mäkký a na okrajoch pekne chrumkavý. Skvele chutí a vonia po masle.

✔ Veľké listy kelu je možné využiť napr. na prípravu bezmäsitých závitkov.

Nákup a skladovanie

Pri nákupe vyberajte očami. Vrchné listy hlávok by mali byť uzavreté a nenapadnuté škodcami. Hlávka by mala na svoj objem pôsobiť ťažko a určite by nemala byť zvädnutá.

Kel výborne prezimováva, takže aj v zimných mesiacoch býva k dispozícii čerstvý. Kel síce v chladničke vydrží veľa dní, do zásoby si ho však skôr nekupujte a spracujte ho čo najskôr – je tak najlepší.

Príprava

Kel treba pred varením očistiť a rozobrať na jednotlivé listy. Môžete ho lúpať vcelku alebo si ho môžete prepoliť. Vrchné otvorené a tmavozelené listy sa síce spracovať dajú, bývajú však najtuhšie a občas aj vláknité. Pre dôkladné vyplavenie nečistôt a škodcov je vhodné rozobraté listy najprv namočiť vo vode.

Po umytí každý list preložte a vykrojte tuhé rebro. Len čo sa budete blížiť k stredu, rebrá budú tenšie a listy jemnejšie. V tejto fáze môžete buď pokračovať v rozoberaní hlávky, alebo rovno vykrojiť hlúb nožom a celú hlávku nakrájať.
Ďalšia inšpirácia

Inšpirujte sa
Zelenina

Viac
Recepty

Objaviť