Suché alebo sladké
Obsah cukru v šumivom víne približujú francúzske výrazy na etiketách. Najnižší obsah cukru značí brut nature (cukor pod 3 g/l, pri druhotnom kvasení nebol dodaný dozážny (expedičný) likér, ďalej extra brut (cukor 0 – 6 g/l), brut (cukor pod 12 g/l), extra sec (cukor 12 – 17 g/l), sec (cukor 17 – 32 g/l), demi-sec (cukor 32 – 50 g/l) a doux (cukor nad 50 g/l). Podľa vyhlášky Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie sa v prípade, že obsah cukru odôvodňuje použitie dvoch výrazov, vyberie iba jeden.
Šumivé nie je perlivé
Perlivé vína sú často chybne zamieňané za šumivé. Zásadný rozdiel medzi nimi je tlak vo fľaši, ktorý ovplyvňuje intenzitu perlenia. Šumivé vína by mali dosahovať tlak min. 3 atmosféry, pri perlivých vínach sa tlak pohybuje v rozmedzí 1 – 2,5 atmosféry. V šumivých vínach vzniká oxid uhličitý druhotným kvasením cukrov, ktoré sú do základného, prvotne kvaseného vína pridané vo forme tirážneho likéru. Perlivé vína pri druhotnom kvasení väčšinou nedosiahnu potrebný tlak, preto sa používa toto označenie. V niektorých prípadoch sú tieto vína sýtené umelo.
Veľkosť fliaš
Sekty sa plnia do fliaš rôznych veľkostí, a zákazníci si tak môžu vybrať podľa potreby a príležitosti, pri ktorej sa bude šumivé víno podávať. Najčastejšou voľbou je klasická „sedmička“, fľaše s menším objemom sú vhodné na piknik či záhradnú párty a ozdobou veľkolepej oslavy sa bezpochyby stane pätnásťlitrová fľaša nazývaná Nabuchodonosor.