Topinambury

Topinambury
Topinambury, nazývané aj „jeruzalemské artičoky“ či „židovské zemiaky“ nie sú príbuzné ani s jednou z týchto plodín, botanickú príbuznosť prezradí celý názov rastliny – slnečnica topinambur. Topinamburové hľuzy majú podlhovastý, nepravidelný a nevzhľadný tvar, v našej kuchyni sú pomerne vzácne. Po uvarení chutia sladkasto a ich chuť je trochu blízka slnečnicovým semienkam. Pre svoju dostupnosť aj v zime fungujú ako spestrenie k ďalšej zelenine. Okrem vitamínov však obsahujú aj nestráviteľný polysacharid inulín, ktorý má v črevách probiotický efekt. Vo väčšom množstve nadúvajú.
Topinambury

Vedeli ste, že...?

✔ Veľmi obľúbenou úpravou je prudké ogrilovanie na platni. Grilované topinambury sa chuťovo podobajú zemiakom pečeným na ohni.

✔ Pri pečení v rúre a opekaní na panvici topinambury pekne karamelizujú, ich chuť sa zvýrazní a zosladne. Topinambury možno piecť v šupke aj olúpané pri teplotách okolo 200 °C.

✔ Veľmi rýchlou úpravou je pyré. Topinambury môžete uvariť alebo upiecť, potom ich rozpučiť a nadstaviť nimi napr. zemiakovú kašu.

Nákup a skladovanie

Sezóna topinamburov sa u nás začína na jeseň. Dajú sa však zberať aj v priebehu zimy a na skladovanie nie sú veľmi náročné. Pri nákupe vyberajte očami – topinambury by nemali byť potlčené ani vyschnuté.

Topinambury majú buď červenú, alebo svetlohnedú šupku – chuťovo sa však nijako nelíšia. Po nákupe vydržia v chladničke v priehradke na zeleninu až 14 dní.

Príprava

Šupka topinamburov je veľmi tenká a bez problémov stráviteľná, takže ju nemusíte lúpať. Ak sú topinambury pekné, bude úplne stačiť, keď ich poriadne vydrhnete kefkou.

Ak chcete použiť topinambury na pyré, treba ich olúpať. Olúpané a nakrájané topinambury na vzduchu po čase zhnednú. Hnednutie možno zmierniť ponorením do vody s trochou citrónovej šťavy.

Topinambury sú jedlé aj za surova. Majú zvláštnu chrumkavú chuť a textúru, ktorá trochu pripomína ázijské vodné gaštany.
Ďalšia inšpirácia

Inšpirujte sa
Zelenina

Viac
Recepty

Objaviť