Losos atlantický

Losos atlantický (Salmo salar, angl. salmon) sa radí medzi sladkovodné ryby, i keď väčšinu života strávi v slanej vode. Lososy sa liahnu v riekach a v prvých fázach života môžu žiť len v sladkovodných tokoch. Po dvoch až troch rokoch sa sťahujú do mora – prechod do iného prostredia a na novú potravu im nerobí ťažkosti. Pohlavne dospelé lososy sa z mora vracajú klásť ikry do svojho rodiska. Náročnú plavbu niekoľko tisíc kilometrov proti prúdu zvládajú vďaka vnútornému kompasu – riadia sa magnetickým poľom zeme a extrémne citlivým čuchom. Prekážky sú schopné zdolať pomocou silného mávania chvostom, na priehradách sa pre nich stavajú špeciálne priepusty. Preplávajú 50 – 100 km denne a neprijímajú potravu. Množstvo z nich preto po vytrení uhynie.

Lososy sa voľne vyskytujú v chladnejších častiach severného Atlantického oceánu aj v kanadských riekach. Úspešne sa chovajú v akvakultúre predovšetkým v Nórsku, Škótsku a Írsku.
Losos obecný

Losos atlantický

Salmo salar

Sezónnosť: nie
Pôvod: Nórsko
Metóda lovu/chovu: chov
Veľkosť: 0,2 - 5 kg / ks
Tučnosť: vysoká

Znaky

Losos atlantický má mierne pretiahnuté, na bokoch trochu sploštené telo s modrastým chrbtom a tmavými škvrnami nad postrannou čiarou striebristých bokov. Je pokrytý drobnými šupinami. Pri trení mení sfarbenie dozelena či dohneda. Dorastá do dĺžky až 1,5 m a hmotnosti 36 kg, priemerné exempláre však nepresahujú 1 m. 

Využitie

Jemne aromatické chutné mäso je relatívne tučné, ale zdravé predovšetkým vďaka veľkému množstvu omega-3 mastných kyselín, ďalej vitamínom skupiny B, vitamínu D, selénu a draslíku. Za typicky oranžovú farbu vďačí karotenoidom nachádzajúcim sa v mäkkýšoch a kôrovcoch, ktorými sa lososy živia. Celkom čerstvú rybu možno podávať surovú vo forme carpaccia a ako prísadu do sushi. Inak losos patrí k najvšestrannejším rybám a umožňuje nepreberné množstvo úprav počínajúc varením vo vode a v pare cez smaženie, prípravu metódou sous-vide až po grilovanie. Losos vcelku – s náplňou, krustou alebo obalený v ceste – sa pečie v rúre. Údený či konzervovaný sa hodí na chuťovky, do tenkých palaciniek, šatôčok alebo na zemiakové pokrmy. Tradičnou špecialitou je losos naložený v soli. 
Ďalšia inšpirácia

Inšpirujte sa
Ryby a plody mora

Viac
Recepty

Objaviť