Tuniak žltoplutvý

Tuňák žlutoploutvý
Tuniak žltoplutvý (Thunnus albacares, angl. yellowfin tuna) patrí k najdôležitejším rybám využívaným v gastronómii. Vyskytuje sa predovšetkým v pelagických hlbokých vodách (voľné more s nižšou teplotou, kam prúdy prinášajú planktón) nachádzajúcich sa v Atlantickom, Tichom a Indickom oceáne. Je povestný neuveriteľne rýchlym pohybom – vďaka silnému vretenovitému telu môže na krátke vzdialenosti vyvinúť rýchlosť až 80 km za hodinu. Túto schopnosť využíva predovšetkým pri love malých dravých rýb a v období ťahu vďaka nej prejde veľké vzdialenosti.

V METRO dodržujeme pri sortimente rýb politiku udržateľného rozvoja a ekologickej zodpovednosti. Náš obchodný partner je členom združenia Friends of the Sea a tuniaky loví na dlhé vlasce z rybárskych člnov, čím sa zamedzí náhodnému uloveniu delfínov, mladých rýb a ostatných tvorov. Kvóty odchytu sú nižšie, ale úradne doložiteľné.
Tuňák žlutoploutvý

Tuniak žltoplutvý 

Thunnus albacares

Sezónnosť: nie
Pôvod: Indický oceán
Metóda lovu/chovu: háčiky a šnúry
Veľkosť: 20 – 70 kg/ks
Tučnosť: vysoká

Znaky

Tuniak žltoplutvý patrí k najväčším rybám, bežne váži okolo 60 kg, ale môže dosiahnuť hmotnosť až 140 kg. Rovnako ako veľa ďalších tuniakovitých rýb má pretiahnuté telo pokryté šupinami iba pozdĺž bočnej čiary, na prsiach a na chrbte. Svoje meno získal podľa farby chrbtových a brušných plutiev kontrastujúcich s kovovomodrým sfarbením chrbta a striebristým bruchom. 

Využitie

Mäso tuniaka sa spravidla predáva vo forme filiet. Chuťou pripomína teľacie, nenápadne slaná chuť mora s plnou, orechovou príchuťou nesprevádza arómu rybiny. Mäso je pomerne tučné a veľmi šťavnaté. Jeho jasne červená farba pri zahrievaní postupne bledne, nesmie sa však dlho tepelne upravovať, inak sa vysuší a zosivie. Steak sa opeká pri vysokej teplote iba minútu a pol z každej strany a potom treba na niekoľko ďalších minút teplotu stiahnuť – len tak mäso zostane šťavnaté a ružové uprostred.

Tuniak sa najčastejšie používa za surova na sushi a sashimi alebo na tatarák, marinovaný sa pridáva do sendvičov. Je možné ho takisto smažiť, grilovať, dusiť, piecť a údiť. Konzervovaný tuniak je obľúbenou súčasťou zeleninových šalátov a cestovín. METRO ponúka tuniaky v kvalite „sashimi“ a vo vyššom stupni akosti „super sashimi“, pri ktorej zaručuje stálosť farby a čerstvosť až na dva týždne.

JEDNOTLIVÉ ČASTI TUNIAKA A ICH VYUŽITIE

Tuniak sa často pokladá za reprezentatívnu rybu na sushi, sashimi. Hrá ústrednú rolu v japonských seafood kuchyniach, ale stále viac sa s ním stretávame aj v našich reštauráciách. Ak sa povie tuniak, rovnako ako pri akomkoľvek inom druhu zvieraťa, nejde iba o jeden homogénny kus mäsa. Rôzne časti sa výrazne líšia rôznymi textúrami aj chuťami.

Části tuniaka
Ďalšia inšpirácia

Inšpirujte sa
Ryby a plody mora

Viac
Recepty

Objaviť