Ryby & zdravie

ryby a zdraví

Ako môžu ryby posilniť náš organizmus

Ryby majú v dejinách ľudskej stravy odjakživa zvláštny význam – história lovu rýb siaha až do doby kamennej. Už niekoľko rokov dopyt nepretržite rastie. Svetový priemer spotreby rýb sa pohybuje okolo 16 kg ročne. V Slovensku je to iba 5,5 kilogramov, a to aj napriek tomu, že táto republika má dlhú rybnikársku aj rybársku tradíciu. S rastúcim dopytom rastie aj naša zodpovednosť pri riešení našich prírodných potravinových zásob. A to nielen z dôvodu udržateľnosti, ale aj kvôli nášmu vlastnému zdraviu. Čím zdravšia, silnejšia a čerstvejšia je ryba, tým vyššia je jej výživová hodnota, ktorú môžeme jej konzumáciou prijať. Rybie mäso obsahuje nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú pre ľudské telo životne dôležité a ktoré si nedokáže vyprodukovať samo.
Omega mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny

Sem patria napríklad nenasýtené omega-3 mastné kyseliny. Zvlášť významné sú mastné kyseliny s dlhým reťazcom, ako je kyselina eikozapentaénová (EPA) a kyselina dokozahexaénová (DHA). Obe majú kľúčovú úlohu pri vývoji mozgu, nervov a srdca a nachádzajú sa predovšetkým v rybách a morských plodoch. Odporučený denný príjem je 250 mg EPA a/alebo DHA (zdroj: Nemecká spoločnosť pre výživu – DGE). To zodpovedá zhruba dvom porciám ryby týždenne, z ktorých minimálne jedna by mala byť tučná ryba.
Tučné ryby

Ktoré sú tučné?

Losos, úhor a makrela patria s viac než 10 percentami na 100 gramov k takzvaným tučným rybám. Treska obyčajná, treska škvrnitá a solea európska majú oproti tomu podiel tuku nižší než 3 percentá na 100 gramov a radia sa teda medzi netučné ryby. Samozrejme, že príslušná hodnota sa mení v závislosti od veku, ročného obdobia a charakteru rybolovnej oblasti a môže slúžiť iba ako vodidlo.
Ryby a zdraví

Ryba ako zdroj vitamínov

Ryba obsahuje nielen dôležité omega-3 mastné kyseliny, ale je tiež výborným zdrojom mnohých vitamínov a minerálnych látok. Vitamíny A, B, C a D majú zásadný význam pre stavbu a posilňovanie kostí, krv a celý pohybový aparát. Minerály, ako je zinok, draslík a selén, sú nevyhnutné pre stavbu a udržiavanie buniek, železo pre krvotvorbu, fosfor pre stavbu a funkciu DNA. Horčík sa zapája ako základná esenciálna látka do mnohých biochemických procesov v tele. Jód je nutný pre tvorbu hormónov v štítnej žľaze, ktorými sú riadené naše životné funkcie. Tieto látky však neprodukuje ľudské telo samo, ale musia byť dodávané v strave.

Delikátna chuť

Vďaka rozmanitej ponuke, ktorú pre nás predstavuje vodné prostredie, môžeme jednoducho prospieť svojmu zdraviu a ešte si dopriať skvelý kulinársky zážitok. Možnosti prípravy sú rovnako rozmanité ako ryby samy a možno ich upraviť každému na mieru. Dopriať si môžete ryby výrazné aj jemné, veľmi pestrý výber chutí ponúka aj kategória morských plodov. Pripraviť ich možno na grile, na panvici, v rúre aj ako polievku. Slušia im jednoduché aj sofistikované úpravy a vďaka neprebernému množstvu druhov môžete stále objavovať nové chute.
Ryby s bielym mäsom
Na 100g (priemerné hodnoty)
Energetická hodnota (kcal)
Množstvo tuku (v gramoch)
Omega-3 mastné kyseliny
Pražma kráľovská
96
2,9
**
Treska obyčajná
83
0,9
*
Parmica červená
107
3,8
***
Zeus ostnatý    (ryba sv. Petra)
89
1,4
*
Platesa veľká
76
0,8
*
Treska tmavá
82
1,0
*
Morský čert
66
0,4
*
Morský jazyk
89
1,8
*
Kambala veľká
95
2,7
*
Zubáč veľkoústy
83
0,7
*
Tučné ryby
Na 100g (priemerné hodnoty)
Energetická hodnota (kcal)
Množstvo tuku (v gramoch)
Omega-3 mastné kyseliny
Losos atlantický
180
11,0
***
Sleď obyčajný
267
22,6
***
Mečiar obyčajný
139
5,2
**
Tuniak žltoplutvý
144
6,2
**
Mäkkýše a kôrovce
Na 100g (priemerné hodnoty)
Energetická hodnota (kcal)
Množstvo tuku (v gramoch)
Omega-3 mastné kyseliny
Ustrice (surové)
65
1,3
**
Krevety
95
0,8
*
Homár (varený)
103
1,6
*
Hrebenatka
92
0,5
**
Slávka jedlá (surová)
74
1,8
**
Fish
Ďalšie recepty s rybami

Objavte ich
Všetky naše recepty

Objavte ich
Všetky položky v sortimente

Objavte ich