Nákup a skladovanie
Petržlen kupujte vždy podľa vzhľadu. Mal by byť čo najsvetlejší, hladký a neobschnutý. Na svoju veľkosť by mal byť aj primerane ťažký. Čerstvá a krásna vňať čerstvosť koreňa len potvrdzuje. Ihneď po nákupe však vňať odstráňte a skladujte ju oddelene, skracuje totiž trvanlivosť koreňa.
Petržlen sa často zamieňa za paštrnák, ktorý sa líši vzhľadom vňate a koreňa. Koreň petržlenu je v mieste prechodu do vňate plochejší a vňať zaberá takmer celý prierez. Petržlen jasne spoznáme aj podľa typickej petržlenovej vône.
Petržlen skladujeme v spodnej priehradke chladničky na zeleninu. V pootvorenom mikroténovom vrecúšku nebude vysychať, a ak sa nedostane do priameho kontaktu s vodou, vydrží veľmi dlho.
Príprava
Korene petržlenu vždy treba dobre umyť a olúpať škrabkou. Vňať a koniec s vňaťou odstráňte. Samotná vňať sa dá spracovať do vývaru alebo do základov omáčok. Možno ju tiež usušiť do zásoby a neskôr použiť ako prídavok do vývaru alebo do polievky.
Mladý a pekný petržlen nemusíte pred pečením a do vývaru lúpať. Je však potrebné ho dôkladne oškrabať kefkou na zeleninu; prípadne začistiť jemné korienky, ktoré z petržlenu vyrastajú.
Veľkosť nakrájania prispôsobte ďalšiemu použitiu. Na pečenie nechajte malý petržlen celý alebo ho nakrájajte pozdĺžne na štvrtiny. Do základu postačí petržlen strúhaný alebo nakrájaný na kocky.