Homár európsky

Humr evropský
Domovom homára európskeho (Homarus gammarus, angl. lobster european) sú vody severovýchodného Atlantiku od Nórska po Maroko, redšie sa vyskytuje aj v chladnejšej časti Stredozemného mora. Všetky druhy homárov majú spoločnú dlhovekosť. Niektorí vedci odhadujú, že sa môžu dožiť až 100 rokov, ale pravdepodobnejšia je polovica tohto veku. Kvôli opakovanej výmene panciera sa však vek homára ťažko určuje.

Na lov sa dodnes používajú prútené koše a drôtené klietky s nástrahou z rybieho či krabieho mäsa. Rybári ich vybavia bójkou, na pobreží ich spustia do vody, priebežne ich kontrolujú a oslobodzujú z nich pohlavne nedospelé homáre mladšie ako 6 rokov a plodné samice s vajíčkami, aby sa populácia mohla obnovovať. Homáre sa väčšinou lovia v lete, prepravujú sa v škatuliach z voskovaného kartónu vyložených vlhčeným papierom a obsahujúcich schladený gélový balíček. Pri transporte musia mať klepetá zafixované gumičkou, aby sa navzájom nezranili. V obchodoch a reštauráciách sa prechovávajú v akváriách, bez morskej vody vydržia 3 – 4 dni.
Humr evropský

Homár európsky

Homarus gammarus

Sezónnosť: máj – august
Pôvod: Severovýchodný Atlantik
Metóda lovu/chovu: vezence (pasce) a lapadlá
Veľkosť: 0,45 - 2 kg/ks
Tučnosť: nízka


Znaky

Kvôli intenzívnemu lovu málokedy dorastá do dospelých rozmerov 60 cm a hmotnosti 5 – 6 kg, zákazníci sa najčastejšie stretávajú s exemplármi veľkosti 25 – 50 cm. Klepetá európskych homárov bývajú menšie, než majú ich americkí príbuzní. Pancier máva tmavomodré sfarbenie s typickou fŕkanou kresbou, ktorá sa objavuje aj na klepetách, ale niekedy môže úplne chýbať. Nemá však tŕň na spodnej strane čelného rohu, čo je základný znak odlišujúci homáre európske od amerických.

Využitie

Veľmi jemné homárie mäso sa rýchlo pokazí, preto ho treba spotrebovať najlepšie ihneď po nákupe. Počas prípravy by mal homár mať zviazané klepetá, v ktorých má veľkú silu a je schopný spôsobiť bolestivé zranenia. Najčastejšie sa usmrcuje vložením hlavou napred do veľkého hrnca s 5 l vriaceho vývaru alebo vriacej vody, možno mu však vopred prerezať miechu. Potom sa buď vyberie a porciuje na ďalšie úpravy, alebo sa nechá dovariť, čím získa typickú červenú farbu.

Vareného homára možno podávať vcelku, mäso sa hodí na pečenie, blanšírovanie a grilovanie, do polievok a omáčok, prípadne na prípravu mnohých šalátov v studenej kuchyni. Z najchutnejšieho mäsa z klepiet a chvosta je možné upiecť či ugrilovať výborné medailóniky.
Ďalšia inšpirácia

Inšpirujte sa
Ryby a morské plody

Viac
Recepty

Viac