Bravčové koleno

Vepřové koleno
Bravčové koleno sa nachádza nad nožičkou – predné koleno je pokračovaním pleca, zadné leží pod stehnom. Mäso má výraznú chuť a podáva sa v mnohých variantoch, najčastejšie varené, pečené a údené. 

Vedeli ste, že...?

✔ Bravčové mäso vydrží niekoľko dní v chladničke, hlboko zmrazené sa môže skladovať až pol roka. Pri príprave treba z hygienických dôvodov dbať na to, aby bolo aj v hlbších vrstvách dokonale tepelne opracované.

✔ Přeštická čiernostrakatá ošípaná je české národné plemeno, ktoré bolo vyšľachtené v 2. polovici 19. storočia na Plzensku. Krížením staročeského štetináča s dovezenými anglickými bravmi vznikli dve nové plemená – přeštické a menej známe kralovické.

Znaky

Mäso sa vyznačuje tmavou farbou a vysokým obsahom kostí a šliach. Zadné koleno je oproti prednému mäsitejšie. Povrch obvykle pokrýva vrstva kože, ale bežne sa možno stretnúť aj s variantom bez nej.

Využitie

Bravčové kolená sú vhodné na pečenie a grilovanie – pre skrátenie času úpravy možno mäso predvariť. Pred pečením sa odporúča kožu narezať do mriežky. Často sa ochucujú najrôznejšími marinádami, v ktorých sa objavuje pivo, cesnak, rasca, horčica, sladká aj štipľavá paprika alebo med. Skvele chutia aj varené a podávané s chrenom a horčicou. Vykostené kolená možno využiť na guláš či výrobu údenín, paštét a mäsových nátierok. Samotná koža obsahuje vysoké množstvo kolagénu a hodí sa tak na prípravu aspiku či tlačenky. Varené sa pridáva do jaterníc a krvavničiek.
Ďalšie inšpirácie

Inšpirujte sa
Mäso a hydina

Viac
Recepty

Objaviť