Treska tmavá

Treska tmavá (Pollachius virens, angl. saithe), nazývaná aj pollack, žije vo veľkých húfoch predovšetkým vo vodách severného Atlantiku. Vyhovuje jej pobyt pri dne aj vo voľnej vode v hĺbke okolo 200 m. Dravá ryba sa živí kôrovcami a malými rybkami, veľmi rýchlo rastie a môže sa dožiť až 25 rokov. 
Treska tmavá

Treska tmavá

Pollachius virens

Sezónnosť: nie
Pôvod: Severovýchodný Atlantik
Metóda lovu/chovu: vlečné siete
Veľkosť: 0,7 – 20 kg/ks
Tučnosť: nízka

Znaky

Postavenie plutiev tresky tmavej je podobné ako pri treske škvrnitej a ďalších treskovitých rybách. Má však trochu vypuklejšie brucho a tlamu s výraznou spodnou čeľusťou na hornej časti tmavého pysku. Je svetlejšia než jej bielomäsová príbuzná, striebristé telo prechádza na chrbte do hnedozelena, brucho má takmer biele. Dorastá do 130 cm pri hmotnosti zhruba 30 kg, na trhu sa však možno najčastejšie stretnúť s exemplármi 70 cm dlhými a vážiacimi 3 – 4 kg. 

Využitie

Veľmi aromatické, pevné a chudé mäso je za surova sivočervené a bledne až po tepelnej úprave. Práve kvôli tmavej farbe mäsa nepatril voľakedy tento druh tresky k obľúbeným rybám, ale priaznivý pomer kvality k cene a vynález konzervácie pri vysokej teplote jej zaistil popularitu. Chuť mäsa vynikne predovšetkým pri smažení, je možné ho však využiť aj na závitky, sekanú, rybí guláš, špízy a do rybích prstov. Treska je vhodná aj na údenie, konzervovanie či na presoľovanie. 
Ďalšia inšpirácia

Inšpirujte sa
Ryby a plody mora

Viac
Recepty

Objaviť