Sultánka karmínová

Parmice nachová
Sultánky (parmice) karmínové (Mullus barbatus, angl. red mullet) sa považujú za najchutnejšie príslušníčky čeľade parmicovitých. Boli značne populárne už v starovekom Ríme. Rimania ich mali často na stole, ale tiež ich chovali ako okrasné ryby v rybníkoch. Dokonca ich učili reagovať na majiteľov hlas alebo priplávať po zazvonení zvončeka. Tieto ryby žijú okrem iného v Atlantickom oceáne a Čiernom mori. Veľké loviská sa nachádzajú v mori Stredozemnom – len tam sa ich každoročne uloví 40 000 ton. Plávajú v malých húfoch pri morskom dne blízko pobrežia, kde lovia malé kôrovce a mäkkýše. 
Parmice nachová

Sultánka karmínová

Mullus barbatus

Sezónnosť: nie
Pôvod: Severovýchodný Atlantik
Metóda lovu/chovu: vlečné siete
Veľkosť: 0,08 – 1 kg/ks
Tučnosť: vyššia


Znaky

Sultánky karmínové spravidla merajú necelých 20 cm, ale môžu byť až o 10 cm väčšie. Majú štíhle telo so striebristými šupinami, červenou kožou, dve oddelené krátke chrbtové plutvy a rozdvojenú plutvu chvostovú. Na spodnej čeľusti hranatej hlavy sa nachádzajú charakteristické kosákovité lícne fúzy, ktoré parmice využívajú pri hľadaní potravy.

Využitie

Vďaka pevnému mäsu a relatívne vysokému obsahu tuku sú sultánky karmínové ideálnymi rybami na grilovanie a ich mäso možno konzumovať aj s jemnými kosťami. Malé exempláre majú jemnejšiu chuť ako veľké kusy a šupín sa zbavujú spravidla hneď po výlove. Grilovať sa môžu v alobale, grilovacom košíku alebo na špíze. Rošt by mal byť nad ohniskom trochu vyššie ako pri grilovaní mäsa. Sultánky potrebujú asi päťminútovú tepelnú úpravu z každej strany, kým ich mäso nezíska bledoružovú farbu a nestratí pôvodnú priehľadnosť, pri dlhšom pobyte na grile by sa vysušilo a rozpadlo.

Sultánky možno tiež marinovať, naplniť alebo obaliť do slaniny či špenátového listu. Hodia sa aj na smaženie, varenie v pare a dusenie.
Ďalšia inšpirácia

Inšpirujte sa
Ryby a plody mora

Viac
Recepty

Objaviť