Zubáč veľkoústy

Jednou z najchutnejších sladkovodných rýb je zubáč (Stizostedion lucioperca, angl. pike-perch). Dravá ryba z čeľade ostriežovitých sa vyskytuje v množstve európskych krajín. Preferuje chladné jazerá a pomaly tečúce rieky, možno ju nájsť aj v poloslanej vode, napr. v Baltskom mori. Zubáče sú vzhľadom a chuťou mäsa podobné šťukám, dokážu sa však rozmnožovať aj v riekach, ktorých tok bol upravený a v ktorých šťuky ťažko hľadajú miesta vhodné na trenie. Zubáče sa začínajú chovať aj na rybích farmách, voda však musí obsahovať veľa kyslíka. Pre náročnosť chovu je množstvo farmovaných rýb veľmi nízke. 

Candát obecný

Zubáč veľkoústy

Stizostedion lucioperca

Sezónnosť: nie
Pôvod: Rusko
Metóda lovu/chovu: zaťahovacie zvislé siete
Veľkosť: 0,5 - 5 kg / ks
Tučnosť: nízka

Znaky

Zubáč môže dorásť do dĺžky až 1 m a hmotnosti 7 kg, väčšinou však meria menej ako 50 cm. Medzi ikernačkami a mliečniakmi je značný veľkostný rozdiel. Ryba má pretiahnuté, sivozelené, z bokov mierne sploštené telo s dvoma nápadnými chrbtovými plutvami. Členitejšie a pevnejšie predné plutvy pokrývajú výrazné tmavé škvrny. Pomerne drobná tlama umožňuje zubáčovi loviť iba malé ryby. 

Využitie

Zubáč je veľmi obľúbený v Rakúsku a Maďarsku, odkiaľ pochádza väčšina základných druhov úprav, a možno ho využiť na prípravu všetkých receptov vhodných pre šťuku. Ryby sú v predaji vcelku aj filetované, čerstvé alebo mrazené. Biele, chudé (asi 1 g tuku na 100 g mäsa) a pevné mäso sa ľahko filetuje a vykosťuje. Po šetrnom rozmrazení je mrazené mäso porovnateľné s čerstvým. Väčšie ryby sa hodia na plnenie, možno ich pomaly variť, dusiť na víne, smažiť v trojobale alebo ochutenom cestíčku, piecť (napr. v soľnej kruste či na masle) aj grilovať. Mäso je vhodné aj na prípravu rybích plniek. 
Ďalšia inšpirácia

Inšpirujte sa
Ryby a plody mora

Viac
Recepty

Objaviť