Nákup a skladovanie
Pri nákupe vyberajte podľa druhu tekvice, veľkosti a stavu šupky. Pri celých tekviciach je dôležitá nepoškodená šupka bez zmäknutých miest a hlbokých vrypov. Vtedy vydrží skladovanie aj 3 mesiace. Zrelá tekvica má zaschnutú stopku, pri muškátových tekviciach aj s typickým bielym povlakom.
Tekvicu skladujte na suchom a chladnom mieste (okolo 10 °C, nie v chladničke) tak, aby okolo nej mohol voľne prúdiť vzduch. Ak tekvicu skladujete dlhšie, občas ju prezrite, či sa nekazí. Pri veľkých tekviciach počítajte s nutným spracovaním celého kusa, pretože hneď ako sa tekvica nakrojí, skrátite jej trvanlivosť na niekoľko dní.
Nakrojená tekvica zabalená do fólie vydrží v chladničke asi týždeň. Naporciovanú tekvicu môžete bez straty kvality aj zmraziť. Len ju predtým zabaľte do potravinovej fólie, aby na povrchu neosychala.
Príprava a použitie
I keď sa druhy tekvíc líšia tvarom aj chuťou, vnútri sú všetky rovnaké a odvíja sa od toho aj ich príprava. Tekvicu zbavte zaschnutej stopky a potom ju opatrne rozpoľte. Dávajte si pozor, aby sa vám na tvrdom povrchu nešmykol nôž.
Potom tekvicu zbavte vláknitého stredu so semienkami. Najlepšie to ide veľkou lyžicou, ktorou stred ľahko vydlabete. Šupka sa, až na výnimky (tekvica Hokkaido), lúpe. Poradíte si škrabkou alebo malým nožíkom. Valcovité alebo podlhovasté tekvice si môžete oprieť o pracovnú dosku a obrezať nožom.
Tekvica na reze nehnedne ani nemení farbu, len postupne osychá. Pri krájaní na kúsky vždy zvážte druh prípravy. Tekvica ľahko mäkne a stráca tvar, takže ju pre dlhšiu tepelnú úpravu ponechajte radšej vo väčších kusoch.
V kuchyni môžete tekvice použiť na slaný aj sladký spôsob, a to napríklad v polievkach, na pečenie, dusenie, ako prívarok alebo omáčku na cestoviny, ako prílohu k mäsu, môžete z nich urobiť placky či hranolčeky, ale výborné sú aj ako kompót, či do koláčov.