tekvice

Tekvice sú príbuzné s cuketami a melónmi. Pod hrubou šupkou ukrývajú sladkastú dužinu, ktorá má podľa druhu rôzny obsah vody a škrobu aj rôznu paletu chutí. Obsahujú aj karotenoidy, ktoré sfarbia omáčky s maslom do oranžova. Medzi najznámejšie patria napríklad Hokkaido, maslová , špagetová či muškátová tekvica, menej známe sú tekvica mexická, mramorová, Marina di Chioggia, turbanova či tekvica olejná.
Dýně

Vedeli ste, že...?

✔ Pečením tekvica zmäkne, a zároveň stratí časť vody, takže jej chuť bude plnšia. Cukry v tekvici tiež pri vyšších teplotách karamelizujú; tekvica sa pritom zafarbuje a jej chuť naberá na intenzite.

✔ Najrýchlejšie na spracovanie je pečenie tekvice vcelku. Tekvicu stačí len rozpoliť, vydlabať a potom piecť reznou stranou dole na plechu vystlanom papierom na pečenie. Pri teplote 180 °C tekvica zmäkne asi za 30 minút.

✔ Na dusenie sa hodia väčšie kocky, ktoré si lepšie udržia tvar. Tekvicu je najlepšie dusiť vo vývare, aromatických bylinkách alebo s inou zeleninou, ktorá pustí šťavu, či korením.

​✔ Tekvice obsahujú veľa vitamínov ako A, B1, B2, K a minerálnych látok ako železo, fosfor, vápnik, horčík a zinok. Podporuje trávenie, je prospešná v tehotenstve, pri srdcových ťažkostiach a posilňuje imunitu.​

Nákup a skladovanie

Pri nákupe vyberajte podľa druhu tekvice, veľkosti a stavu šupky. Pri celých tekviciach je dôležitá nepoškodená šupka bez zmäknutých miest a hlbokých vrypov. Vtedy vydrží skladovanie aj 3 mesiace. Zrelá tekvica má zaschnutú stopku, pri muškátových tekviciach aj s typickým bielym povlakom.

Tekvicu skladujte na suchom a chladnom mieste (okolo 10 °C, nie v chladničke) tak, aby okolo nej mohol voľne prúdiť vzduch. Ak tekvicu skladujete dlhšie, občas ju prezrite, či sa nekazí. Pri veľkých tekviciach počítajte s nutným spracovaním celého kusa, pretože hneď ako sa tekvica nakrojí, skrátite jej trvanlivosť na niekoľko dní.

Nakrojená tekvica zabalená do fólie vydrží v chladničke asi týždeň. Naporciovanú tekvicu môžete bez straty kvality aj zmraziť. Len ju predtým zabaľte do potravinovej fólie, aby na povrchu neosychala.

Príprava a použitie

I keď sa druhy tekvíc líšia tvarom aj chuťou, vnútri sú všetky rovnaké a odvíja sa od toho aj ich príprava. Tekvicu zbavte zaschnutej stopky a potom ju opatrne rozpoľte. Dávajte si pozor, aby sa vám na tvrdom povrchu nešmykol nôž.

Potom tekvicu zbavte vláknitého stredu so semienkami. Najlepšie to ide veľkou lyžicou, ktorou stred ľahko vydlabete. Šupka sa, až na výnimky (tekvica Hokkaido), lúpe. Poradíte si škrabkou alebo malým nožíkom. Valcovité alebo podlhovasté tekvice si môžete oprieť o pracovnú dosku a obrezať nožom.

Tekvica na reze nehnedne ani nemení farbu, len postupne osychá. Pri krájaní na kúsky vždy zvážte druh prípravy. Tekvica ľahko mäkne a stráca tvar, takže ju pre dlhšiu tepelnú úpravu ponechajte radšej vo väčších kusoch.

V kuchyni môžete tekvice použiť na slaný aj sladký spôsob, a to napríklad v polievkach, na pečenie, dusenie, ako prívarok alebo omáčku na cestoviny, ako prílohu k mäsu, môžete z nich urobiť placky či hranolčeky, ale výborné sú aj ako kompót, či do koláčov.
Sortiment tekvícViac produktov

Náš výber

Tekvica Hokkaido

Hokkaido tekvica sa využíva v kuchyni najčastejšie. Je sýto oranžovej farby až do červenkasta a je možné ju skladovať dlhodobo.

Najlepšie sa hodí na gril, ako príloha k mäsu, vo forme slaného koláča alebo placiek.

Pre svoju kompaktnosť ju kuchári radi vyhľadávajú, na pultoch nájdete kusy vo veľkosti cca 1kg.

Jej výnimočnosť sa ukrýva aj v šupe, ktorú nie je potrebné lúpať. 
Prejsť na produkt

Tekvica maslová

Maslová tekvica je známa svojou sladkou a jemne orieškovou chuťou.

Jej typický tvar a svetlo oranžová až béžová farba pripomínajú hrušku, naopak vnútorná dužina je už typicky sýto tekvicovo oranžová.

V spodnej širšej časti obsahuje malé množstvo semien, čo jej dáva výhodu proti ostatným druhom tekvíc.

Hmotnosť plodov je štandardne okolo 1 kg.
Prejsť na produkt

Tekvica špagetová

Špagetová tekvica je jedinečná tým, že po uvarení alebo upečení sa jej dužina rozpadne na prúžky pripomínajúce špagety, čo z nej robí zdravú alternatívu k cestovinám.

Postupným dozrievaním jej šupa tvrdne a je menej sladká ako napríklad Hokkaido. Vďaka jej neutrálnej chuti sa hodí do rôznych jedál, najmä ako príloha k omáčkam.

Špagetovú tekvicu zvyčajne nájdete s hmotnosťou 1–3 kg.
Prejsť na produkt

Tekvica Halloween

Tieto veľké tekvice používané na vyrezávanie najmä počas Halloweenu, majú pevnú šupu a dutú vnútornú časť.
Ich dužina je mäkšia, čo uľahčuje vyrezávanie rôznych tvarov a vzorov.

Majú zvyčajne hmotnosť okolo 5 až 10 kg, čo poskytuje dostatok miesta na kreatívnu tvorbu.

Hoci sa dužina týchto tekvíc dá použiť aj na varenie, napríklad na pyré, ich hlavné využitie koncom októbra je práve dekoračné.
Prejsť na produkt
Ďalšia inšpirácia

Inšpirujte sa
Zelenina

Viac
Recepty

Objaviť