Kapusta

Zelí
Kapusta je nenápadná a takmer vždy dostupná zelenina. Kapusta je blízky príbuzný kelu, kalerábu alebo karfiolu. Majú podobnú chuť aj arómu, ktorá môže po dlhom varení získať nepríjemný sírny nádych. Nakrájaná a nasolená kapusta je najčastejšie mliečne kvasená zelenina v našich končinách.
Zelí

Vedeli ste, že...?

✔ Čerstvo nakrájaná kapusta je krehká a pekne chrumká. Chrumkavosť môžete ešte posilniť namočením v ľadovej vode. Ak však kapustu nasolíte alebo pridáte ku kyslej zálievke, postupne zmäkne a pustí šťavu.

✔ Dusenú kapustu môžete urobiť na ľubovoľnom základe a môžete ju dochutiť rôznymi bylinkami či korením. Kapusta má rada výrazné dochutenie niečím kyslým (ocot, víno, citrón) alebo sladkým (jablká, sušené ovocie, cukor).

✔ Môže byť kapusta zároveň pekne mäkká a šťavnatá a sčasti aj chuťovo výrazná a karamelizovaná? Ak ju na začiatku sprudka opečiete a potom pomaly podusíte, získate oboje.

Nákup a skladovanie

Kapusta je dostupná celoročne a určená na rôzne kuchynské spracovanie. V sezóne môžete naraziť na krehkú skorú kapustu, letnú kapustu, kapustu na kysnutie aj kapustu, ktorá vydrží dlhé skladovanie. Jednotlivé druhy kapusty sa líšia ešte farbou (biela, červená, fialová) a tvarom.

Pri nákupe vyberajte pekné, nepoškodené a uzatvorené hlávky. Kapusta by nemala byť zvädnutá a pri stlačení by mala byť tuhá. V hlávke kapusty prebieha aj po zbere prirodzený metabolizmus. Vrchné listy sa postupne stenčujú a chránia listy uložené hlbšie.

Príprava

Kapustu treba vždy dobre očistiť a podľa potreby buď rozložiť na listy, alebo nakrájať. Každý list má uprostred tuhé rebro vyrastajúce zo stredového hlúbu, ktoré môže obsahovať tuhé vlákna.

Na použitie v kuchyni sa kapusta najčastejšie strúha alebo krája na plátky. Pri príprave listov na kapustové závitky je najlepšie celú hlávku kapusty opakovane sparovať vo vriacej vode a sparené zmäknuté listy z hlávky postupne sťahovať.
Ďalšia inšpirácia

Inšpirujte sa
Zelenina

Viac
Recepty

Objaviť