Makrela atlantická

Makrela obecná
Makrela atlantická (Scomber scombrus, angl. atlantic mackerel) má domov vo vodách severovýchodného Atlantiku. Vyskytuje sa od Nórska po Maroko a v Stredozemnom aj Čiernom mori. Rovnako ako jej príbuzní z čeľade makrelovitých má rada otvorené more, ktoré brázdi vo veľkých húfoch. Nemá vyvinutý plynový mechúr, takže sa nemôže voľne vznášať a musí sa neustále pohybovať. Je veľmi rýchla a dokáže prekonávať dlhé vzdialenosti. Má rada teplejšiu vodu, zimu preto prečkáva vo väčších hĺbkach, po zvyšok roka prebýva kúsok pod hladinou. Začiatkom leta prichádza obdobie trenia, keď sa vydáva bližšie k pobrežiu. Patrí medzi dravé ryby, živí sa živočíšnym planktónom, šprotami a malými rybami, potravu loví drobnými zubami. 
Makrela obecná

Makrela atlantická

Scomber scombrus

Sezónnosť: nie
Pôvod: Severovýchodný Atlantik
Metóda lovu/chovu: kruhové záťahové siete a čerene
Veľkosť: 150 – 500 g/ks
Tučnosť: vysoká

Znaky

Makrela atlantická je charakteristická dlhým a nízkym tvarom tela, pretiahnutou hlavou s veľkými očami a nepravidelnými tmavými pruhmi na svetlom modrozelenom tele. Má malé plutvy – dve chrbtové a jednu ritnú s prídavnými plutvičkami za druhou chrbtovou a za ritnou plutvou. Môže dorásť do dĺžky až 50 cm, ale do predaja sa najčastejšie dostávajú ryby dlhé asi 30 cm. 

Využitie

Hnedasté mäso makrely atlantickej má jemnú konzistenciu, výraznú chuť a väčšinou je veľmi šťavnaté. Obsahuje veľké množstvo vitamínu B12 a omega-3 mastných kyselín. Makrela býva veľmi mastná – obsah tuku sa mení v závislosti od ročného obdobia, maximum dosahuje na jeseň. Vďaka obsahu tuku sa výborne hodí na grilovanie a údenie, skvele chutí aj pečená alebo dusená v rúre. Makrela sa využíva aj na prípravu sushi a sashimi, nie však surová, ale marinovaná v soli a octe – takto upravená makrela sa nazýva shime saba. 
Ďalšia inšpirácia

Inšpirujte sa
Ryby a plody mora

Viac
Recepty

Objaviť