Krab kamčatský

Krab kamčatský
Krab kamčatský (Paralithodes camtschaticus, angl. crab Kamchatka), inak aj aljašský kráľovský, nie je zo zoologického hľadiska pravý krab. Pôvodne pochádza zo severu Tichého oceánu, z oblasti Beringovho mora. Zhruba v polovici minulého storočia bol tento krab umelo vysadený do Barentsovho mora. Preniká do okolia Nórska, kde nemá žiadneho prirodzeného nepriateľa, takže sa hojne množí a decimuje tunajší rybí plôdik. Kvôli intenzívnemu lovu boli v USA zavedené prísne opatrenia a samice a malé samce s pancierom nedosahujúcim 137 mm sa nesmú loviť. 
Krab kamčatský

Krab kamčatský

Paralithodes camtschatica

Sezónnosť: nie
Pôvod: Severozápadný Atlantik
Metóda lovu/chovu: vezence (pasce) a lapadlá
Veľkosť: 1 - 5 kg / ks
Tučnosť: nízka

Znaky

Nepravé kraby sa vyznačujú tým, že majú za klepetami len tri páry veľkých kráčavých nôh, štvrtý pár je zakrpatený a kraby si ním čistia žiabre. Odlišujú sa takisto asymetrickými doštičkami na zadočku. Krab kamčatský má červenofialovú farbu a pancier maximálne 20 cm široký. Obrie exempláre z nórskych vôd však môžu dosiahnuť rozpätie nôh až 1,8 m. Na nohách a chrbtovom pancieri majú omnoho kratšie tŕne než ostatné kráľovské kraby z rodu Lithodidae.

Využitie

Krab kamčatský s vysokým podielom jemného mäsa sa do obchodov najčastejšie dostáva už predvarený. Čerstvého kraba, ktorý býva k dispozícii spravidla len v oblasti výlovu, stačí spariť a vybrať jemné mäso, ktoré sa skvele uplatní v receptoch studenej kuchyne, možno ho však podávať aj teplé s rôznymi prílohami. Jeho mäso sa predáva chladené alebo konzervované pod názvom chatka. Konzervované mäso by sa nemalo dlho zahrievať, aby nestuhlo. Pre maximálny zážitok je potrebné šetriť korením, čo napokon platí pre väčšinu morských plodov a rýb. 
Ďalšia inšpirácia

Inšpirujte sa
Ryby a morské plody

Viac
Recepty

Viac