trigla červená

Štítník obecný
Trigla červená (Trigla lucerna, angl. red gurnard) je dravá ryba žijúca v húfoch na dne Stredozemného a Čierneho mora, ako aj od stredného Nórska a Islandu až k Mauretánii. Zdržiava sa v hĺbkach 5 – 300 m. Loví malé ryby, mäkkýše a kôrovce a sám je lovený pomocou vlečných sietí. Dožíva sa maximálne 14 rokov. Zaujímavosťou tejto čeľade rýb sú zvuky pripomínajúce kukanie, ktoré vyludzujú pomocou plávacieho mechúra. 
Štítník obecný

Trigla červená

Trigla lucerna

Sezónnosť: nie
Pôvod: Severovýchodný Atlantik
Metóda lovu/chovu: vlečné siete
Veľkosť: 0,2 – 2 kg/ks
Tučnosť: nízka

Znaky

Trigla, rovnako ako ropušnica, patrí k radu ropušnicotvarých, ale k čeľadi štítnikovitých. Ryby z tejto čeľade si získali meno podľa kostených štítkov na veľkej hlave so širokým, nízko položeným ústnym otvorom. Majú chrbtovú plutvu zloženú z dvoch častí, prednú s tvrdými a zadnú s mäkkými lúčmi, pri trigliach však bez jedových ostňov. Výrazné prsné plutvy môžu byť fialovoružové, prípadne modrasté a obsahujú niekoľko spodných voľných lúčov, s pomocou ktorých trigly hľadajú na dne potravu. Na brušnej strane sploštené sivočervené telo býva spravidla 35 cm dlhé, najväčšie exempláre merajú 75 cm pri hmotnosti 6 kg. Zafarbenie sa mení podľa miesta výskytu. 

Využitie

Lahodné, pevné a chuťovo jemné biele mäso obsahuje málo tuku. Ryba sa dá dusiť aj grilovať vcelku, prípadne smažiť ako filety. Delikátnej chuti trigly však neprospieva úprava pri vysokých teplotách. Vylepšiť ju dokáže mierne schladenie a opätovné ohriatie, napr. v omáčke alebo rybacej polievke. Filety je vhodnejšie šetrne upiecť, napr. v balíčku z papiera na pečenie (papilote). Výraznou chuťou zaujme údená trigla , táto úprava je však bežná predovšetkým v prímorských štátoch.
Ďalšia inšpirácia

Inšpirujte sa
Ryby a plody mora

Viac
Recepty

Objaviť