Pstruh dúhový (Oncorhynchus mykiss, angl. rainbow trout) patrí do čeľade lososovitých, má teda blízko k väčšiemu lososovi atlantickému. Vyskytuje sa predovšetkým v rýchlo prúdiacich európskych tokoch, existujú však aj druhy žijúce v mori alebo umelo chované v pstruhových rybníkoch.
Voľne žijúci pstruh dúhový má množstvo foriem (morskú, jazernú, potočnú...), živí sa predovšetkým náletovým hmyzom, larvami vodného hmyzu a drobnými kôrovcami, väčšie exempláre presahujúce dĺžku 30 cm požierajú menšie rybky. Dožíva sa 3 – 6, výnimočne 10 rokov, a pri dostatočnom prísune potravy veľmi rýchlo rastie. Pochádza z riek pri tichomorskom pobreží Severnej Ameriky. Prvá umelá liaheň pstruhov dúhových vznikla už v roku 1870 na jednom z prítokov Sanfranciského zálivu. V Európe sa chová od konca 19. storočia.
V súčasnosti patrí k najvýznamnejším umelo chovaným druhom rýb, pretože mu neprekáža vyššia teplota vody ani umelé krmivá, potrebuje len dostatok kyslíka. V uzatvorených nádržiach s rozlohou až 100 ha žije v menších húfoch a živí sa zooplanktónom a vodnými mäkkýšmi.