Pstruh dúhový

Pstruh dúhový (Oncorhynchus mykiss, angl. rainbow trout) patrí do čeľade lososovitých, má teda blízko k väčšiemu lososovi atlantickému. Vyskytuje sa predovšetkým v rýchlo prúdiacich európskych tokoch, existujú však aj druhy žijúce v mori alebo umelo chované v pstruhových rybníkoch.

Voľne žijúci pstruh dúhový má množstvo foriem (morskú, jazernú, potočnú...), živí sa predovšetkým náletovým hmyzom, larvami vodného hmyzu a drobnými kôrovcami, väčšie exempláre presahujúce dĺžku 30 cm požierajú menšie rybky. Dožíva sa 3 – 6, výnimočne 10 rokov, a pri dostatočnom prísune potravy veľmi rýchlo rastie. Pochádza z riek pri tichomorskom pobreží Severnej Ameriky. Prvá umelá liaheň pstruhov dúhových vznikla už v roku 1870 na jednom z prítokov Sanfranciského zálivu. V Európe sa chová od konca 19. storočia.

V súčasnosti patrí k najvýznamnejším umelo chovaným druhom rýb, pretože mu neprekáža vyššia teplota vody ani umelé krmivá, potrebuje len dostatok kyslíka. V uzatvorených nádržiach s rozlohou až 100 ha žije v menších húfoch a živí sa zooplanktónom a vodnými mäkkýšmi.
Pstruh duhový

Pstruh dúhový

Oncorhynchus mykiss

Sezónnosť: nie
Pôvod: SR
Metóda lovu/chovu: chov
Veľkosť: 200 - 500 g / ks
Tučnosť: stredná

Znaky

Pstruha dúhového zdobí široký, väčšinou kovovo ligotavý červený pruh po bokoch tela a početné tmavé škvrny. Na rozdiel od pstruha atlantického potočného nemá červené bodkovanie. Dosahuje dĺžku až 70 cm a hmotnosť 7 kg. 

Využitie

Najčastejšie sa pstruhy dúhové z umelého chovu predávajú chladené (uchovávané na ľade) alebo mrazené, prípadne vo forme filiet. Voľne žijúce pstruhy potočné možno najčastejšie kúpiť čerstvé v špecializovaných predajniach. Pstruh lososovitý nie je názov druhu, ale obchodný popis pstruha živeného krmivom obsahujúcim prírodné farbivo astaxantín, vďaka ktorému má podobne ako losos oranžovkasté mäso. Tejto lahodnej rybe najlepšie vyhovuje jednoduchá príprava s minimom prísad (jemné bylinky, rasca, citrón, kuriatka, mandle, biele víno), pstruha možno celého alebo ako filetu upiecť na masle, grilovať s brušnou dutinou naplnenou bylinkami, pošírovať, smažiť alebo piecť v alobale. Vynikajúci je tiež nakladaný či údený. Najpopulárnejšími spôsobmi prípravy sú pstruh namodro varený v ochutenom vývare s trochou vínneho octu alebo smažený na mlynársky spôsob obalený v ochutenej hladkej múke.
Ďalšia inšpirácia

Inšpirujte sa
Ryby a plody mora

Viac
Recepty

Objaviť