Bravčová krkovička

Vepřová krkovice
Krkovička patrí k najobľúbenejším a najhodnotnejším rezom z bravčového mäsa. Vďaka vyššiemu obsahu tuku má výraznú chuť, je veľmi šťavnatá a hodí sa na celý rad kuchynských úprav. Nachádza sa v prednej časti bravčovej štvrte a oddeľuje sa pred štvrtým alebo piatym rebrom. 

Vedeli ste, že...?

✔ Bravčové mäso vydrží niekoľko dní v chladničke, hlboko zmrazené sa môže skladovať až pol roka. Pri príprave treba z hygienických dôvodov dbať na to, aby bolo aj v hlbších vrstvách dokonale tepelne opracované.

✔ Chov mangalíc sa v našich končinách takmer vytratil, preto sme veľmi radi, že sa nám na Žitnom ostrove podarilo túto tradíciu obnoviť. Mangalica je plemeno ošípaných pochádzajúce z Veľkej uhorskej nížiny. V Maďarsku mangalice dodnes považujú za rodinné striebro a dobre známe sú aj farmárom na juhu Slovenska.

✔ Na dodávateľských farmách pre naše potreby chovajú mangalicu plavú, mangalicu červenkavú, mangalicu kučeravú a mangalicu čiernu. Mäso z mangalice sa hodí na výrobu kvalitnej šunky, ale aj na výrobu ďalších mäsových produktov.

Znaky

Charakteristickým znakom krkovičky je veľké množstvo jemných aj hrubých tukových žiliek, ktorými je sval pretkaný. Podiel tuku sa obvykle pohybuje v rozmedzí 10 – 14 %. V predaji je s kosťou aj bez nej; bežne si môžete vybrať aj medzi variantom vcelku a naporciovanom na plátky. 

Využitie

Bravčová krkovička vo forme rezňov či steakov s kosťou sa hodí na minútkovú úpravu na grile aj na panvici, klasikou je smaženie v trojobale. Vďaka výraznému mramorovaniu zostáva po tepelnej úprave krásne šťavnatá a aromatická. Plátky alebo kocky možno dusiť na rasci či na hubách, využívajú sa aj do gulášov. Krkovička vcelku je vhodná na pečenie a dusenie, po rozkrojení na plát sa z nej pripravuje roláda. Veľmi populárna je aj v údenej podobe, ktorá sa servíruje so zemiakovou kašou, kyslou kapustou, využíva sa ako náplň do knedlí a pridáva sa do výdatných polievok.
Ďalšie inšpirácie

Inšpirujte sa
Mäso a hydina

Viac
Recepty

Objaviť