Chuťové variácie
Existuje celý rad typov – chorizo môže byť surové, sušené alebo údené. Základom je najčastejšie bravčové mäso, vyrábajú sa však aj varianty s hovädzím či zverinou. Nenahraditeľnou ingredienciou je mletá červená paprika, ktorú najčastejšie doplňuje soľ, cesnak a bylinky. V niektorých oblastiach sa do náplne pridávajú aj zemiaky.
Ako sa vyrába
Podľa typu sa riadi pomer chudého a tučného mäsa, ktoré sa ďalej ochucuje vybraným korením. K mäsu sa následne pridáva biele víno, ktoré podporí proces fermentácie, vďaka ktorej chorizo získa svoju typickú kyslastú chuť. Zmes sa nechá dva dni odležať, potom sa naplní do čriev a nechá zrieť a sušiť. V severných regiónoch sa chorizo často údi v dyme z rôznych druhov miestneho dreva.
Kulinárske využitie
Chorizo výborne chutí samostatne ako chuťovka (tapas) k vínu, používa sa však aj pri príprave pokrmov teplej kuchyne. Často sa pridáva do strukovinových pokrmov, ktorým prepožičia jemne pikantný nádych – výborne chutí v šošovicovej či fazuľovej polievke a dobre ladí aj s cícerom. Uplatní sa aj v dusených zeleninových pokrmoch a paradajkových omáčkach na cestoviny.