Nákup a skladovanie
Krásne zrelý melón má matnú šupku, lesklá značí nezrelosť. Na mieste, kde melón v čase zrenia ležal na zemi, má väčšiu žltú škvrnu. Čím je žltšia, tým je dužina zrelšia. Biele alebo zelené zafarbenie ukazuje na nedozretosť.
Skvelým indikátorom zrelosti je aj jeho zvuk pri poklepe. Zrelý melón znie duto.
Neľakajte sa sivých chrastovitých žiliek v šupke. Sú to miesta, kde presakuje z melóna cukor, čo znamená, že vnútrajšok bude krásne sladký.
Celý melón sa nemusí uchovávať v chlade, naporciovaný by však mal byť vždy umiestnený v chladničke (možný pôvodca salmonelózy), a to až do chvíle tesne pred konzumáciou alebo spracovaním. Ideálna teplota nachladenia sú 4 °C.
Príprava
Vodové melóny sa uplatnia samostatne či v ovocných šalátoch a bowle. Po rozmixovaní ich možno podávať ako osviežujúci letný nápoj, pridať ich ako základ do ovocného sorbetu alebo z nich uvariť studenú polievku.
Cukrové melóny sa najčastejšie používajú do sladkých aj slaných šalátov, sorbetov a ovocných nápojov. Ako predjedlo sa podávajú spolu s prosciuttom či inou sušenou šunkou. Obľúbené sú aj vo forme polievky.
Myslieť môžete aj na to, že všetky časti melóna sú jedlé. Kôra sa u nás neje len pre kyslú chuť. V Číne a v Japonsku si ju však môžete kúpiť napr. nakladanú alebo smaženú.