Cvikla

Červená řepa
Cvikla je obľúbená koreňová zelenina. V lete a na vrchole sezóny si ju vychutnávame aj s krásnou vňaťou. Typickým poznávacím znamením je jej intenzívne zafarbenie vďaka betaínovým pigmentom, ktoré sú rozpustné vo vode a zafarbia všetko, s čím prídu do styku. Cvikla je zvláštna aj tým, že aj po dlhšej tepelnej úprave drží svoj tvar podobne ako bambusové výhonky alebo vodné gaštany. Chuťovo je cvikla väčšinou príjemne sladkastá, pričom obsah cukru sa líši podľa odrody. Kŕmna a cukrová repa sú šľachtené práve s cieľom čo najvyššieho obsahu cukru.
Červená řepa

Vedeli ste, že...?

✔ Surová cvikla je síce pomerne tvrdá a chrumkavá, stačí jej však dlhší pobyt v slanom alebo kyslom prostredí, kde krásne zmäkne a pustí šťavu.

✔ Pokiaľ cviklu párujete s ostatnou zeleninou, počítajte s tým, že cvikla všetko vo svojom okolí zafarbí dočervena alebo doružova.

✔ Cviklu možno pripraviť na mnoho spôsobov – pečenú, varenú aj surovú. Pečená cvikla je asi „najprístupnejšia“, pretože po pečení zmäkne a jej chuť zosilnie a zosladne.

Nákup a skladovanie

Na trhu nájdete najrôznejšie druhy cvikly. Klasickú guľatú cviklu a jej pretiahnutý variant, ktorý sa vďaka tvaru výborne spracováva. Podľa farby pigmentu môže byť cvikla červená, oranžová, svetložltá aj červená s bezfarebnými prúžkami na priereze.

Sezónnu cviklu v lete alebo na prelome jesene môžeme vidieť na trhu aj s vňaťou. Na kvalitu a čerstvosť cvikly však nemá prítomnosť vňate zásadný vplyv. Skladovaná cvikla bez vňate vydrží aj počas dlhých zimných mesiacov v dobrej kondícii.

Pri nákupe vyberajte cviklu, ktorá je na svoj objem ťažká. Buľvy by nemali byť vyschnuté, zmäknuté ani nijako poškodené. Na skladovanie je najlepšia spodná zásuvka v chladničke, kde cvikla bez problémov vydrží množstvo dní.

Príprava

Pred použitím je potrebné cviklu vždy dôkladne umyť, pretože často obsahuje zvyšky zeminy. Lúpať treba len cviklu, ktorú chceme využiť surovú. Pre tepelnú úpravu je lepšie nechať cviklu aj so šupkou, ktorá zabráni strate farby pri varení.

Pri čistení zbavíme cviklu zvyškov stonky, šupky a drobných korienkov, ktoré má cvikla na konci. Na očistenie obvykle postačí len škrabka a krátky nožík.

Cvikla na reze nemení farbu, takže si ju môžete pripraviť aj s predstihom a vo väčšom množstve. Spracovanú a nakrájanú cviklu potom stačí len uskladniť v chladničke a zakryť, aby neobschla.
Ďalšia inšpirácia

Inšpirujte sa
Zelenina

Viac
Recepty

Objaviť