Bravčové vnútornosti

Vepřové vnitřnosti
Bravčové vnútornosti majú v tuzemskej kuchyni stále miesto a možno ich spracovať na mnoho spôsobov. K najvyhľadávanejším druhom patria pečeň, ľadvinky, jazyk a líčka.

Vedeli ste, že...?

✔ Bravčové mäso vydrží niekoľko dní v chladničke, hlboko zmrazené sa môže skladovať až pol roka. Pri príprave však treba dbať na to, aby bolo aj v hlbších vrstvách dokonale tepelne opracované.

✔ Domestikácia divej svine má dlhú históriu – prebehla už pred 10 000 rokmi. Cielený chov a šľachtenie tohto významného domáceho zvieraťa sa však začali rozvíjať až od 18. storočia. Priekopníkmi v tomto smere boli Anglicko a Nemecko. Väčšina zo 150 súčasných plemien ošípaných žije v juhovýchodnej Ázii.

Znaky

Pečeň je charakteristická tmavočervenou farbou a má vláčnu a krehkú konzistenciu. Ľadvinky sú svetlohnedej až červenej farby a obsahujú žľazy a žilky, ktoré je nutné pred úpravou odstrániť. Jazyk tvorí jemná svalovina a má výraznú chuť aj arómu. Líčka obsahujú vyšší podiel tuku a po tepelnej úprave sú jemné a vláčne.

Využitie

Pečeň a ľadvinky skvele chutia smažené na cibuľke alebo na slanine, používajú sa aj do paštét alebo tlačenky. Sú vhodné na kratšiu tepelnú úpravu, inak hrozí, že stvrdnú. Jazyk je obľúbený v údenej podobe, často sa podáva aj varený so smotanovými omáčkami. Spolu so vzrastajúcou obľubou hovädzích líčok sa dostávajú do popredia záujmu aj líčka bravčové. Výborné sú pomaly pečené alebo dusené na koreňovej zelenine, víne alebo na tmavom pive.
Ďalšie inšpirácie

Inšpirujte sa
Mäso a hydina

Viac
Recepty

Objaviť