riasy salicorne

Řasy salicorne
Riasa salicorne (Salicornia bigelovii, angl. salicorne) patrí do čeľade mrlíkovitých medzi tzv. halofyty. To sú rastliny, ktorým vyhovuje život v slanej vode na brehoch mora. Rastú na bahnitých či piesčitých pobrežných plošinách, ale aj v deltách vodných tokov, predovšetkým od kanadského Nového Škótska po Floridu a Texas, ale aj v Európe. Do METRO sa spravidla dovážajú z Portugalska, Holandska a Francúzska. Za najchutnejšiu sa považuje riasa z pobrežia anglického grófstva Norfolk, napokon, v Anglicku má jeho konzumácia veľkú tradíciu.

Pri troche skúseností a zálievke slanou vodou ju možno vypestovať aj v kvetináči zo semien. Vzhľadom na vysoký obsah oleja priťahuje pozornosť vedcov ako rastlina budúcnosti využiteľná na výrobu oleja, ako krmivo aj zdroj biopaliva.
Řasy salicorne

Riasy salicorne

Salicornia bigelovii

Sezónnosť: nie
Pôvod: Portugalsko
Metóda lovu/chovu: zber
Tučnosť: vysoká

Znaky

Jednoročná rastlina s tenkými dužinatými výhonkami pripomínajúcimi čiastočne prasličku a čiastočne divú špargľu dorastá do výšky 60 cm a kvitne od augusta do septembra. Drobné lístky sa radia do taškovito sa prekrývajúcich pásikov priliehajúcich k stonke. Nenápadné obojpohlavné kvety bez okvetných plátkov opeľuje vietor. Semená obsahujúce jedovatý saponín dozrievajú do konca októbra.

Využitie

Chrumkavú riasu salicorne s výrazne slanou a príjemne kyslastou chuťou treba skladovať pri teplote 2 – 8 °C. Okrem prekvapivo vysokého obsahu bielkovín a oleja salicornia (vyše 30 %) ponúka veľa vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Hodí sa za surova do zeleninových šalátov, výborná je podusená v pare (vzhľadom na vysoký obsah soli sa už nedosoľuje). Skvele chutí s rybami a morskými plodmi v polievkach alebo v cestovinách, kam ju stačí pridať až tesne pred zliatím, pokvapkaná limetkovou šťavou výborne ladí s ustricami. Pozor, pri dlhšej tepelnej úprave zhorkne.
Ďalšia inšpirácia

Inšpirujte sa
Ryby a morské plody

Viac
Recepty

Viac