Pomaranče

Pomeranče
Pomaranče priviezli do Stredomoria v druhej polovici 15. storočia Portugalci, ktorí sa s nimi zoznámili v teplých oblastiach Ázie. Dnes sa tieto šťavnaté plody pestujú na všetkých kontinentoch – necelá polovica svetovej produkcie pochádza z Južnej Ameriky, najväčším európskym exportérom je Španielsko. Je známych vyše 400 odrôd pomarančovníkov, na spotrebiteľský trh sa ich však dostane iba pätina. Okrem lahodnej a osviežujúcej chuti vynikajú pomaranče aj bohatstvom vitamínu C a obsahom vápnika, draslíka a horčíka. Ich pravidelná konzumácia má priaznivý vplyv na vitalitu, duševnú sviežosť a krvotvorbu. V predajniach METRO si môžete vyberať z mnohých druhov pomarančov od preverených dodávateľov – okrem tradičných a najrozšírenejších odrôd ponúkame aj červenomäsé pomaranče a sortiment v bio kvalite.

VIAC O pomarančoch

Obyčajné pomaranče

Tieto plody sa pestujú najmä pre potreby spracovateľského priemyslu. Jednou z najdôležitejších odrôd je šťavnatá Valencia, ktorá obsahuje len malé množstvo jadier a vyniká kyslastou aromatickou chuťou.

Červenomäsité pomaranče

Poznávacím znamením takzvaných „krvavých pomarančov“ je červená pigmentácia kôry a dužiny. Medzi najobľúbenejšie odrody patrí sicílske Tarocco, ktoré neobsahuje takmer žiadne jadierka.

Skupina odrôd Navel

Kategória, ktorá býva tiež označovaná ako kubánske pomaranče, zahŕňa plody so zlatožltou sladkou šťavnatou dužninou. Jedna z najdôležitejších odrôd – Thompson Navel – sa objavuje na trhoch už v novembri.

Zrelosť pomarančov

Pomaranče sa môžu začať zbierať, až keď plne dozrejú, pretože po odtrhnutí na rozdiel od mnohých iných druhov ovocia už samovoľne nedozrievajú. Stupeň zrelosti nemožno určiť na základe sfarbenia šupky, ale podľa pomeru cukru a kyselín – tento údaj býva úradne stanovený a závisí od odrody. Okrem dodržania správneho pomeru musia plody spĺňať kritériá minimálnej veľkosti a minimálneho podielu šťavy.
Ďalšia inšpirácia

Inšpirujte sa
Ovocie

Viac
Recepty

Objaviť